Hlavní obsah
Slováci, kteří si chtějí zazpívat lidovky, by si měli dávat pozor, jestli na blízku není SOZA. (Ilustrační foto) Foto: Petr Veselý, Právo

Děti na vsi zpívaly maminkám lidovky, autorský svaz po nich chce poplatky

Mimořádně absurdní požadavek poslal slovenský ochranný svaz autorský (SOZA) středoslovenské obci Pohorelá. Mají zaplatit za to, že tam děti zadarmo zpívaly lidové písně k oslavě Dne matek.

Slováci, kteří si chtějí zazpívat lidovky, by si měli dávat pozor, jestli na blízku není SOZA. (Ilustrační foto) Foto: Petr Veselý, Právo
Děti na vsi zpívaly maminkám lidovky, autorský svaz po nich chce poplatky

Samospráva i umělci by uvítali nová pravidla fungování autorských svazů, které už v minulosti čelily kritice za postup při vybírání autorských odměn.

Nejnovější spor propukl poté, co SOZA nedávno vyzval vesnici Pohorelá k úhradě 62,4 eura (zhruba 1600 korun) za to, že žáci loni na bezplatné akci pořádané obcí a základní školou zpívali lidové písně ke Dni matek a na Mikuláše. Faktura vyvolala slovní přestřelku o vybírání poplatků za použití autorských děl.

"Obec neměla žádnou povinnost oznámit pořádání těchto akcí, protože jejich předmětem nebyla žádná díla chráněná autorským právem, ale lidové písně našich matek a otců. Navzdory tomu SOZA kontaktoval obec a oznámil jí, že porušila zákon," uvedla vesnice, která poplatek zaplatit nehodlá. Za pravdu jí dali i někteří právníci.

Autorský svaz oponoval, že i lidová hudba za jistých okolností podléhá placení poplatků těmi, kteří ji použijí. Podle organizace starosta obce při pozdější kontrole inspektorům SOZA potvrdil, že na akci zazněla hudební díla.

Podobnou kontroverzní výzvu k úhradě poplatků dostala v poslední době kromě Pohorelé i nejméně jedna další vesnice. Další obce si kvůli pravidlům SOZA zase stěžovaly u sdružení měst a obcí.

Zahájí i trestní stíhání? 

Za použití autorských děl například na veřejných akcích přiznává autorský zákon v některých případech odměnu. Podobně jako v Česku i na Slovensku poplatky mimo jiné od pořadatelů různých vystoupení včetně koncertů obvykle inkasují autorské svazy, které je pak rozdělují umělcům.

SOZA tvrdí, že stávající právní úprava z roku 2003 je na Slovensku nedokonalá a že je potřeba ji změnit. "Autoři musejí dostávat své odměny, my je musíme vybírat a obce a města je musejí platit," prohlásil šéf SOZA Vladimír Repčík. Svaz také upozornil, že v případě nezaplacení faktury bude poplatek vymáhat a že také může podat podnět k trestnímu stíhání za porušení autorských práv.

Ministerstvo kultury prohlásilo, že sice má v plánu připravit nový autorský zákon, ale do schvalovacího procesu se předloha patrně nedostane ani do konce příštího roku. Podle úřadu by ovšem SOZA k akcím jako v Pohorelé mohl přistupovat citlivěji. Svaz ale tvrdí, že bez změny zákona volnější přístup k pořadatelům kulturních akcí možný nebude.

Proti postupu SOZA se ozvali nejen umělci, ale i hackerská skupina Anonymous, která hodlá napadnout webovou stránku svazu. "Za lidové písně nelze vybírat žádný poplatek, protože jde o dílo neznámého autora. Není přece možné, aby obce platily poplatky za to, že děti zpívají svým matkám lidové písně, přičemž vstup na akci je zdarma," soudí hackeři.

SOZA upoutal pozornost veřejnosti už v minulosti, když chtěl inkasovat autorské poplatky za vkládání videí z veřejně dostupných portálů jako například YouTube na internetové stránky. Po kritice ale od tohoto záměru upustil.

Ministerstvo chce absurditám zabránit

Ministr kultury Marek Maďarič ve čtvrtek oznámil, že připravovaná novela autorského zákona by měla absurdním praktikám zabránit.

„Po novelizaci stačí, když pořadatel veřejné kulturní akce dodatečně prokáže, že na akci nepoužil chráněná díla,“ uvedl Maďarič. SOZA tak nemůže od pořadatele vymáhat dodatečně žádné poplatky. Novela by měla začít platit od letošního podzimu. Ministr připustil také přípravu zcela nového autorského zákona do roku 2015.

Maďarič na adresu SOZA poznamenal, že v medializovaných případech obcí Pohorelá a Heľpa, měla postupovat citlivěji. SOZA navrhla starostovi Pohorelé Jozefu Kalmanovi jednání o vyřešení problému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků