Hlavní obsah

Desku roku vyhrál Nohavica, Lucie Vondráčková a Horáček

V pražském Divadle Hybernia se ve středu předávaly ceny Deska roku, o nichž rozhodují žebříčky prodejnosti a četnost hraní v médiích. Nejvíce nahrávek prodal loni Jaromír Nohavica a celkem 34 427 prodaných kusů alba Ikarus pro něj znamenalo vítězství v kategorii zpěvák roku. Mezi zpěvačkami byla nejúspěšnější Lucie Vondráčková, kategorii skupin vyhrál projekt Michala Horáčka Ohrožený druh.

Desku roku vyhrál Nohavica, Lucie Vondráčková a Horáček

V dalších kategoriích proměnili své nominace ve vítězství Marek Ztracený (objev roku), Ewa Farna (hudební DVD) a Chinaski (interpret na internetu). Nejúspěšnější zahraniční nahrávkou se stal soundtrack Mamma Mia! s písněmi z dílny skupiny ABBA, které ve stejnojmenném filmu zpívají Meryl Streepová, Pierce Brosnan a další herci. Alba se v České republice za loňský rok prodalo 23 741 kusů, a také letos se zatím drží v popředí tabulky prodejnosti. Nejhranější skladbou v rádiích se stal Atentát skupiny Kryštof.

Zajímavá situace nastala v kategorii objev roku, kde na třetím místě skončili Jiří Zonyga a Tomáš Klus se shodným počtem 4411 prodaných kusů svých debutových alb Kus cesty zbývá, respektive Cesta do záhu(d)by. Druhý byl Josef Vágner za šestitisícový prodej alba Mně sílu dáš.

Kategorie zahraniční interpret potvrdila tuzemskou oblibu rockové muziky. Na druhém místě je Metallica, která v České republice prodala 20 459 nahrávek Death Magnetic, a třetí AC/DC s 18.347 kusy prodaných alb Black Ice.

Vévodila osvědčená jména

Výsledky kategorie zpěvák roku svědčí o kupní síle osvědčených jmen. Druhý nejvyšší prodej vykázal Jiří Zmožek, jehož Největších hitů se prodalo 11 457 kusů, třetí Karel Gott slavil úspěch s albem 50 hitů s prodejem 8 685 kusů.

Mezi zpěvačkami se objevila na druhém místě Marie Rottrová s albem Všechno nejlepší, které sice vydala už v roce 2003, ale ještě loni se ho prodalo 8 618 kusů. Vítězná Lucie Vondráčová prodala 11 632 cédéček Fénix.

V kategorii hudební video bylo na přední umístění potřeba přes 10 000 prodaných nahrávek. Třetí Chinaski zaznamenali 10 367 prodaných DVD Když Chinaski tak naživo, druhý Kabát 12 285 DVD Corrida 2007 Live a vítězná Farna 15 690 prodaných DVD Blíž ke hvězdám.

Každoroční soutěž Deska roku potvrdila pokles prodejnosti hudebních nosičů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků