Hlavní obsah
Uprchlíci objektivem Jana Zátorského Foto: Jan Zátorský

Czech Press Photo vyhrál snímek uprchlíků

Fotografií roku v soutěži Czech Press Photo se stal snímek Jana Zátorského z MfD s tématem uprchlíků na maďarské hranici. Migrace soutěži dominovala.

Uprchlíci objektivem Jana Zátorského Foto: Jan Zátorský
Czech Press Photo vyhrál snímek uprchlíků

Vítězná fotografie zachycuje změť lidských těl, lidí padajících přes sebe v zoufalé snaze překonat hranici. Snímek ze série pořízené letos v září získal vedle hlavní ceny Křišťálového oka také první cenu v kategorii Aktualita.

První místo v kategorii Každodenní život dostal za sérii snímků Havana Cars reportér České tiskové kanceláře Roman Vondrouš, který bodoval i v předchozích ročnících Czech Press Photo. V sérii snímků Havana Cars zachytil letité americké automobily v ulicích kubánského hlavního města.

Porota během své práce, při níž posuzovala 3700 fotografií od 278 autorů z České a Slovenské republiky, udělila v osmi kategoriích vždy po třech cenách a celkem deset čestných uznání. Videosekce se zúčastnilo 38 autorů s celkovým počtem 52 videí.

2. cena v kategorii Lidé, o kterých se mluví: Korunovaná hlava - Miloš Zeman na návštěvě Karlovarského kraje (David Kundrát)

Foto: David Kundrát

1. cena v kategorii Každodenní život: Havana Cars (Roman Vondrouš)

Foto: Roman Vondrouš

1. cena v kategorii Sport. Zimní plavci (Petr Kleiner)

Foto: Petr Kleiner

1. cena v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Prezident Miloš Zeman je kryt deštníky během oslav výročí sametové revoluce. (Petr David Josek)

Foto: Petr David Josek

1. cena v kategorii Reportáž: Exodus - cesta s uprchlíky z ostrova Lesbos do chorvatského Tovarniku (Milan Jaroš)

Foto: Milan Jaroš

Uprchlíci v noci v Chorvatsku (Martin Bandžák)

Foto: czechpressphoto.cz

„Vítězný snímek migrantů chaoticky padajících přes sebe, ve snaze překonat maďarskou hranici, v sobě obsahuje nejen žurnalistickou informaci a symboliku současné uprchlické krize v Evropě, ale je zároveň i vizuálně silným obrazem připomínajícím apokalyptická malířská plátna velkých mistrů,” uvedla mezinárodní porota k výběru fotografie roku.

Uprchlické téma zcela ovládlo kategorie Aktualita i Reportáž, snímky obsadily všechna oceňovaná místa a získaly i dvě čestná uznání. Dvakrát v těchto kategoriích bodoval Milan Jaroš z Respektu – se snímkem Radost těsně po připlutí člunu k řeckému břehu ze série Sen začíná na Lesbosu a s fotografií Exodus ­ cesta s uprchlíky z ostrova Lesbos do chorvatského Tovarniku.

V  kategorii Lidé, o nichž se mluví, dostal první cenu Petr David Josek z agentury Associated Press za snímek Prezident Miloš Zeman je kryt deštníky během oslav výročí sametové revoluce 17. 11. 2014. Při tehdejším odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu vypískaly Zemana stovky lidí. Na transparentech mu vytýkaly náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k prezidentovu odstoupení. Osobní strážci bránili hlavu státu deštníky.

Grant Prahy, roční stipendium na fotografování proměn hlavního města, dostal Martin Frouz z Karlovy univerzity za snímky oprav Husova pomníku v minulých dvou letech. Grant doprovází stejná částka jako hlavní cenu soutěže, tedy 120 000 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků