Hlavní obsah
 

Cruzová a Bardem pátrají po zmizelém dítěti

Thriller Všichni to vědí oscarového režiséra Asghara Farhadiho s Javierem Bardemem a Penélope Cruzovou láká na festival španělských a latinskoamerických filmů La Película, který se koná od 19. do 26. února v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě.

 
Cruzová a Bardem pátrají po zmizelém dítěti

Thriller Všichni to vědí se odehrává na španělském venkově. Laura se tam vrací po delší době na svatbu své sestry a potkává bývalého milence Paca. Velkou oslavu v příjemně prosluněných kulisách městečka přeruší zmizení Lauřiny dospívající dcery. Zanedlouho se ozvou údajní únosci a žádají značnou částku.

Do pátrání se velmi aktivně zapojuje Lauřin milenec, zatímco otec dívky vězí kdesi v zahraničí. Rozhodnou se, že zatím nebudou informovat policii. Ve vypjaté atmosféře se vynořují různé staré křivdy v rodině a někdo z jejích členů zřejmě může tušit, kdo za únosem stojí. Tak začíná 132minutové drama.

Penelope Cruzová

Foto: Aerofilms

Samotné zahájení festivalu v Praze však obstarají Šampioni, jedna z divácky nejúspěšnějších komedií minulého roku. Ve Španělsku získala ceny Goya ve třech kategoriích včetně ceny za nejlepší film. Nejvíce cen si odnesl mrazivý politický thriller Království, který získal celkem 7 sošek včetně ocenění za režii, původní scénář či nejlepší mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli.

Letošní ročník festivalu se zaměří také na peruánský film. Do malé horské vesničky zavádí snímek Chicama. Osciluje mezi hraným a dokumentárním filmem, přičemž velmi citlivě zachycuje stav peruánského školství, tamější vlastenectví a obdivuhodnou pospolitost lidí obklopených úchvatnou panenskou přírodou.

Snímek Nože v nebi je inspirovaný skutečnými událostmi a líčí příběh ženy, která byla nespravedlivě obviněna z terorismu, odsouzena a po propuštění z vězení se snaží získat zpět svůj život, ale také dosáhnout spravedlnosti a potrestání viníků. Tři ženy - tři osudy je výstižným trojportrétem peruánské společnosti a film Němý sleduje soudce, kterému někdo usiluje o život. Wiñaypacha je prvním filmem natočeným v ajmarském jazyce.

Soudruh Che v Praze

Investigativní dokument Vzpomínky na tajemný rok odhaluje návštěvu revolucionáře Che Guevary v Praze.

Ernesto Guevara a Fidel Castro krátce po vítězství kubánské revoluce nad Batistou.

Foto: Repro z knihy S. Reid-Henry: Fidel and Che, revoluční přátelství

Komediální drama Mé drahé bratrstvo je zase debutem režisérky Marty Díazové ve stylu španělského národního žánru „españolady“. Nechybí mu všechny tradiční tributy – prostředí Andalusie, místní zvyky, specifický jazyk i typický humor.

Dokument Hledá se Oscar představuje Óscara Peyroua, jenž je předsedou Španělské asociace filmových kritiků a je známý svou radikální metodou psaní filmových kritik jen na základě plakátu k filmu.

La Película proběhne od 19. do 24. února 2019 v pražském kině Světozor, od 20. do 22. února bude španělština znít v ostravském Minikině a od 21. do 23. února v brněnském kině Scala. Od 25. do 26. února si španělské filmy budou moci vychutnat diváci v Bio Central v Hradci Králové. Kompletní program na www.lapelicula.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků