Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Covidem decimované české filmaře má zachránit 127 milionů

Celkem 127 milionů korun bylo alokováno do mimořádné výzvy Státního fondu kinematografie (SFKMG), která je určená provozovatelům kin, distributorům a produkčním firmám, jejichž činnost byla zasažena omezeními v důsledku pandemie covid-19, informoval ve středu Státní fond kinematografie. Ve chvíli, kdy jsou kina zavřená a řada produkcí byla odložena, hrozí ztráta pracovních míst a rozpad infrastruktury.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Covidem decimované české filmaře má zachránit 127 milionů

„Kromě udržení základní filmové infrastruktury a zachování budoucí konkurenceschopnosti českého audiovizuálního průmyslu má výzva za cíl zjistit jeho inovační schopnosti. Data získaná od žadatelů ve výzvě využije SFKMG pro přípravu transformace z filmového na audiovizuální fond. Fond začne přijímat žádosti od čtvrtka 19. listopadu,” vysvětlil Jiří Vaněk ze SFKMG.

„Ve výzvě mohou stejně jako v květnu žádat pouze provozovatelé kin, distributoři a producenti. Uznatelné náklady jsou primárně na kreativní tým, který bude inovace realizovat, dále na nájmy a provozní náklady v případě, že nebyly předmětem podpory jiných vládních podpůrných programů,“ řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

„Zákon nám neumožňuje plošně podpořit celý sektor audiovize, v současné chvíli je nezbytné udržet a zachovat alespoň základní strukturu filmového průmyslu v ČR. Je to nezbytná podmínka s ohledem na budoucí konkurenceschopnost celého audiovizuálního průmyslu a kreativních průmyslů v České republice obecně, jichž jsou právě produkční a distribuční společnosti tahounem.“

Mimořádnou dotaci ve výši 98 milionů korun schválila vláda ČR na návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka a posléze toto rozpočtové opatření potvrdil rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny PČR.

„Jsem rád, že peníze z této výzvy půjdou především kinům, filmovým distributorům a producentům, protože právě kina byla anticovidovými opatřeními postižena podobně jako třeba divadla,” uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Prostředky byly navýšeny o dalších 29 milionů korun získaných změnami v plánované Krátkodobé koncepci na rok 2021.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků