Hlavní obsah

Čína zrušila turné kapely Oasis

Čína zrušila dva koncerty britské rockové skupiny Oasis, které měla kapela odehrát 3. dubna v Pekingu a 5. dubna v Šanghaji. Důvodem je údajně to, že textař a kytarista skupiny Noel Gallagher se před 12 lety objevil na benefičním koncertu Osvoboďte Tibet.

Čína zrušila turné kapely Oasis

Oasis se dali podle agentury Reuters slyšet, že jsou rozhodnutím čínských úřadů rozčarováni.

Agentura AP původně s odvoláním na organizátory vystoupení napsala, že koncerty, které měly být součástí světového turné propagujícího nové album skupiny Dig Out Your Soul, zrušila sama kapela, aniž uvedla důvody tohoto kroku. Zároveň to měla být první čínská koncertní šňůra Oasis.

"Zástupci čínské vlády stornovali povolení k vystoupení, které už bylo skupině vydáno, a nařídili okamžité zrušení její show v Pekingu i v Šanghaji," konstatuje v prohlášení Oasis. Rozhodnutí údajně nepříjemně překvapilo je i organizátory čínských koncertů.

Rozhodla čínská vláda

V prohlášení se s odvoláním na pořadatele akce uvádí, že koncerty byly odvolány poté, co čínské úřady zjistily, že se Noel Gallagher objevil na benefičním koncertu Osvoboďte Tibet, uspořádaném v roce 1997 v USA. V důsledku toho prý čínská vláda dospěla k závěru, že by bylo nevhodné, aby skupina vystoupila před svými fanoušky v Číně.

Zbytek koncertní šňůry po jihovýchodní Asii se podle AP uskuteční podle plánu, včetně koncertu 7. dubna v Hongkongu.

Čína živá vystoupení pečlivě sleduje a svazuje řadou pravidel. Ta se ještě zpřísnila poté, co loni islandská zpěvačka Björk při koncertě v Šanghaji vykřikla hlasitě: "Tibet!"

Skupiny musejí před vystoupením odevzdat seznam písní, které chtějí odehrát, a například kapelu Rolling Stones úřady při debutovém koncertu v roce 2006 vyzvaly, aby z programu vypustila několik songů s příliš otevřenými texty, včetně Brown Sugar, Honky Tonk Woman, Beast of Burden a Let's Spend the Night Together.

Kapela Oasis vznikla v roce 1991 v britském Manchesteru a průlom se jí podařil o tři roky později albem Definitely Maybe.

V Číně zahrál kromě Rolling Stones například i Elton John. Mezi diváky stále převažují cizinci žijící v Číně a Hongkongu, ale západní hudba si získává čím dál tím víc fanoušků i mezi Číňany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků