Hlavní obsah

Čeští tvůrci stahují všechny své filmy z festivalu ve Zlíně

Čeští filmaři stahují své filmy a protestují tak proti nepřijetí novely zákona o české kinematografii. Vedení festivalu v pátek řeklo, že zatím ví o stažení pouze čtyř filmů ze soutěžních sekcí přehlídky. Stažení filmů ale oznámili i tvůrci snímků, které se zúčastní i nesoutěžní části.

Čeští tvůrci stahují všechny své filmy z festivalu ve Zlíně

Umělecký ředitel festivalu Petr Koliha ve vyjádření zaslaném ČTK uvedl, že nesouhlasí s formou protestu, kdy filmaři stahují své snímky z nekomerčního festivalu. "V současné chvíli jsou všechny projekce vyprodány a dětské publikum se těší. Připadá mi to, jako by si brali dětské diváky jako rukojmí a působí to trochu nemorálně. Je to podobné, jakoby si lékaři brali za rukojmí své pacienty," uvedl Koliha.

Zlínský festival má být slavnostně zahájen v pondělí 29. května projekcí filmu Fimfárum 2. "Tvůrci filmu v čele s režiséry Břetislavem Pojarem a Aurelem Klimtem se rozhodli projekci zrušit, protože v současné situaci nechtějí svým filmem reprezentovat Českou republiku," uvedla Fechterová.

"Pokud se situace v Čechách radikálně nezmění, nevidím pro sebe jiné řešení než vzdát své desetileté úsilí o udržení loutkové animace v Čechách, odejít do Velké Británie a tam se věnovat práci, kterou mám rád," tlumočila Fechterová stanovisko režiséra Klimta. Adam Dvořák, producent filmu Rafťáci, který měl soutěžit v sekci hraných filmů pro mládež, oznámil, že ponechá pouze dvě projekce, na které jsou pozvány handicapované děti.

Režisér Jiří Strach požádal Českou televizi, aby film Anděl páně také stáhla ze soutěže hraných filmů pro děti. Producentka Karla Stojáková odhlásila snímek Restart z mezinárodní soutěže debutů. Producenti filmů Sluneční stát (Čestmír Kopecký), Ještě žiju s věšákem, čepicí a plácačkou (Jiří Konečný) a Žralok v hlavě (Vratislav Šlajer) oznámili stažení filmů z přehlídky zemí Visegrádu. Protest podpořil i režisér Karel Smyczek, který obdrží v pátek na festivalu cenu za celoživotní dílo ve filmové tvorbě pro děti a mládež.

Poškodí to festival, ne politiky

Delegace filmových tvůrců přesto chtějí přijet na festival potěšit dětské diváky. V dopise programovému řediteli festivalu se omlouvají za komplikace spojené se stažením filmů a vysvětlují, že protest není v žádném případě namířen proti festivalu ve Zlíně a jeho divákům.

K protestu se vyjádřil také Zdeněk Skaunic ze společnosti Filmfest, která festival organizuje. Forma protestu - zabránění uvedení prakticky veškeré tuzemské tvorby, poškodí podle něj především festival. Celoroční práce mnoha pracovníků z festivalového štábu je tak podle něj znehodnocena. "Nedovedu si představit realizaci nabídky organizátorů protestu, že přijedou do Zlína, předstoupí před dětské publikum, mezinárodní dětské poroty a budou jim objasňovat důvody, proč nemohou zhlédnout jejich film. Jakákoliv forma protestu zneužívající děti je pro mě osobně nepřijatelná," uvedl.

K protestům, které ve středu zahájili zástupci České filmové komory, Asociace producentů v audiovizi, Unie filmových distributorů, České filmové a televizní akademie a další subjekty z oboru, se ve čtvrtek přidali studenti FAMU včetně jejího vedení. V úterý večer se zavřel český stánek na filmovém festivalu v Cannes a přestalo fungovat České filmové centrum. Filmaři tímto krokem protestují nejen proti postojům poslanců a prezidenta Václava Klause, ale také proti ministru kultury Vítězslavu Jandákovi, který byl až do loňského ročníku prezidentem zlínského filmového festivalu. Po nástupu na ministerstvo funkci opustil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků