Hlavní obsah
Producent, scenárista a režisér Petr Vachler (vpravo) a moderátoři nominačního večera 20. ročníku výročních filmových cen Český lev Simona Babčáková a Jakub Žáček Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Český lev bude ve znamení vzpomínání na 20 ročníků

Český lev se nezadržitelně blíží. Nominační večer budou moderovat 2. února Simona Babčáková a Jakub Žáček a hlavní večer proběhne 2. března v pojetí Jana Budaře.

Producent, scenárista a režisér Petr Vachler (vpravo) a moderátoři nominačního večera 20. ročníku výročních filmových cen Český lev Simona Babčáková a Jakub Žáček Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Český lev bude ve znamení vzpomínání na 20 ročníků

„Je to prestižní záležitost, a jelikož moderuji i jiné akce, je to pracovní výzva, ale hlavní důvod je, že jsem vášnivý filmový divák, filmy absolutně miluju,“ řekla Babčáková.

Moderátorem hlavního večera bude 2. března Jan Budař. Ponese se v duchu 20. výročí Českého lva a bude se hodně vzpomínat na výrazné filmy uplynulé dvacetiletky. Budař však nechce hodnotit, který z nich byl nejlepší. Nyní studuje na americké UCLA scenáristiku a chce zůstat u všech svých profesí (herec, hudebník).

„Momentálně píšu pohádku a nadějeme se jí, až ji dopíšu. Doufám, že  se ji podaří dotlačit k realizaci,“ uzavřel Budař.

Přijdou i některé změny. „Letos poprvé se budou hodnotit dokumenty v oblasti kamery, střihu, zvuku a původní hudby,“ oznámil šéf ČFTA Petr Vachler.

Cena kritiků naposledy

Naposledy se uděluje cena kritiků a teoretiků, protože by se dublovala s Cenami filmové kritiky. Letos kritici nominovali Čtyři slunce, Odpad město smrt, Okresní přebor, Polski film a Ve stínu. V kategorii dokumentů pak Dva nula, Lásku v hrobě, Soukromý vesmír, Tmáře a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid a Věru 68.
 
Na cenu za nejlepší plakát jsou nominovány Čtyři slunce, Dont stop, Modrý tygr, Polski film a Ve stínu.

Cenu Magnesia za studentský film (dotace 100 000 korun) mohou získat snímky M.O., Numbers, Svlíkání, Tenkrát poprvé nebo Velkej Honza.

Na nejlepší zahraniční film kandidují Atlas mraků, Hugo a jeho velký objev, Le Havre, Nedotknutelní a Rozchod Nadera a Simin.

V anketách může veřejnost volit nejoblíbenějšího žijícího českého herce a herečku roku 2012. Hlasování v anketě začíná 23. ledna na internetových stránkách Ceskylev.seznam.cz a potrvá do 25. února. Oproti loňskému roku je hlasování o 14 dní prodlouženo. Hlasovat se může pouze jednou, každý hlasující má 2 hlasy – jeden pro herce a jeden pro herečku.

Součástí hlasování bude také soutěž o dvě vstupenky na slavnostní vyhlášení a předávání cen, které držiteli umožní vstup i na afterparty s herci a herečkami. Výherci anket obdrží od společnosti Seznam.cz věcný dar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků