Hlavní obsah
Razidlo a mince z expozice ČNB. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Českou mincí se platí přes tisíc let

Bez velkého humbuku se o víkendu přestěhovaly z depozit Východočeského muzea v Pardubicích a České mincovny v Jablonci nad Nisou do Prahy exponáty výstavy Tisíciletá tradice české měny. Slavnostně bude otevřena v pondělí v 16 hodin v objektu Poslanecké sněmovny na Malé Straně.

Razidlo a mince z expozice ČNB. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Českou mincí se platí přes tisíc let

Výstavu předchází mezinárodní věhlas. Poprvé byla instalována před třemi lety v New Yorku a vzbudila nečekaný zájem, americký kontinent nakonec opustila později, než se očekávalo.

„Před třemi lety, v roce 2013, jsme si připomínali dvacetileté výročí vzniku samostatné české měny (1993–2013). Při této příležitosti jsme společně s Východočeským muzeem v Pardubicích vytvořili výstavu, která byla otevřena v New Yorku a pak putovala i po dalších amerických městech. Sbírkové předměty z pardubické numizmatické sbírky jsme se nyní rozhodli představit i českému publiku,“ komentuje znovuotevření výstavy mincí historik a přední český numizmatik z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice Petr Vorel.

Výstava nabízí stručný přehled více než tisícileté kontinuity české měny. Samostatná část je věnována české korunové měně existující od roku 1993.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků