Hlavní obsah
Martina Bárta Foto: Česká televize

Česko bude na Eurovizi v Kyjevě zastupovat zpěvačka Martina Bárta

Českou republiku bude na 62. ročníku hudební soutěže Eurovize v Kyjevě zastupovat zpěvačka Martina Bárta, členka německé jazzové skupiny 4 To The Bar. Zatím není jasné, zda půjde o sólovou reprezentaci, nebo vystoupí společně s jiným umělcem. Informuje o tom web soutěže.

Martina Bárta Foto: Česká televize
Česko bude na Eurovizi v Kyjevě zastupovat zpěvačka Martina Bárta

O nominaci rozhodla porota, jejímiž členy jsou skladatel Martin Kumžák, zpěvák a skladatel Jiří Škorpík, hudebník Michal Dvořák, skladatel a kytarista Michal Pavlíček a skladatel Ota Balage. Semifinálová kola i finále, které se koná 13. května, diváci uvidí v přímém přenosu České televize.

Martina Bárta vystupuje s 4 To The Bar od roku 2014. Kromě zpěvu v ní hraje i na lesní roh. Mimo jiné hostuje v tuzemské formaci J. J. Jazzmen. V roce 2010 vyhrála televizní reality show Robin Hood - Cesta ke slávě a následně si v muzikálu Robin Hood zahrála hlavní ženskou roli Lady Mariany. Její nominace je překvapením. Jako o zástupci ČR v Eurovizi 2017 se spekulovalo o Lenny, dceři zpěvačky Lenky Filipové. Mezi dalšími kandidáty figurovala Ewa Farna, skupina Light & Love nebo David Deyl.

Hudební soutěž Eurovize (v originále Eurovision Song Contest) se v Kyjevě koná díky loňskému vítězství ukrajinské zpěvačky Jamaly. Její úspěch s písní o deportaci krymských Tatarů sovětským diktátorem Josifem Stalinem někteří kritici označili za politicky motivovanou. Stanovy soutěže přitom zakazují politizaci vystoupení. Organizátor akce, Evropská vysílací unie, ale zastává názor, že píseň neobsahuje politický projev, nýbrž politická fakta.

Rusy tam možná nepustí

Přípravy na letošní ročník na Ukrajině provází skandál v podobě konfliktu v organizačním týmu, který na protest proti dosazenému vedení opustilo 21 manažerů. Kamenem úrazu se zřejmě stalo rozhodnutí zvětšit rozpočet soutěže z 22 na 29 miliónů eur (z 594 na 784 miliónů Kč), což může zmenšit zisky ukrajinské televize a produkčních společností. Ukrajina také pohrozila tím, že do země nepustí ruské zpěváky vystavené sankcím.

Česká republika se soutěže zúčastnila pětkrát. Nejdále se loni dostala Gabriela Gunčíková, která se probojovala se skladbou I Stand do velkého finále. V něm skončila předposlední, na 25. místě. Mezi ještě méně úspěšné české zástupce v předchozích ročnících patřili Kabát, Tereza Kerndlová, Gipsy.cz a Marta Jandová a Václav Noid Bárta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků