Hlavní obsah

České dokumenty bodují především díky Třeštíkové

Českému dokumentárnímu filmu se daří. V roce 2010 bylo uvedeno do kin šestnáct premiérových titulů, stejně jako o rok dříve, navštívilo je ale podle údajů Unie filmových distributorů téměř třikrát více diváků než předloni – přes 160 tisíc. Vyplynulo to z bilanční zprávy, kterou zveřejnil Institut dokumentárního filmu.

České dokumenty bodují především díky Třeštíkové

Velkou část návštěvnosti má na svém kontě snímek Katka režisérky Heleny Třeštíkové (117 tisíc), který je daleko před dalšími v pořadí - Oko nad Prahou Olgy Špátové (21 tisíc) a Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy (asi sedm tisíc).

„Je to velmi pozitivní trend, který spolu s úspěchy filmů v zahraničí dává optimismus do příštích let,“ hodnotí údaje Hana Rezková z Institutu dokumentárního filmu, jenž systematicky mapuje dokumentární scénu ve střední a východní Evropě a věnuje se podpoře filmových profesionálů z této oblasti.

Bodoval Třeštíkové dokument Katka 

Rok 2010 byl ve znamení velkého diváckého úspěchu dokumentu Katka. 117 tisíc návštěvníků je velké číslo i třeba na hraný film.

„Diváci znali první část Katčina příběhu z televizního uvedení před několika lety a zajímal je její další osud. Drogové téma je stále aktuální. Katka i oba muži jejího života dokázali to téma velmi otevřeně pojmenovat, ukázat a přiblížit. Film vzbuzuje diskuzi,“ vysvětluje si její úspěch samotná režisérka Helena Třeštíková, jež již v roce 2009 zabodovala u diváků s dokumentem René. Katka také získala Cenu české filmové kritiky jako dokument roku.

Ocenění doma i v cizině

Český dokument a zahraniční ocenění Dokument Heleny Třeštíkové byl oceněn nejen u nás, ale i v zahraničí – na festivalu v Montrealu. Podobné pocty se dostalo například snímku Český mír v Jižní Koreji, Oko nad Prahou ve Varšavě nebo Mlčeti zlato na Dok Leipzig. České dokumenty byly uvedeny pak na řadě dalších festivalů a přehlídek.

„Česká dokumentární škola je ohromně rozmanitá a různorodá. V dokumentu pracuje množství zajímavých lidí zcela odlišného zaměření a naturelu. To se týká i formy i obsahu. A to mě osobně na dokumentu ohromně baví. Mám pocit, že všechny dveře jsou stále otevřené,“ hodnotí současný stav dokumentární scény Helena Třeštíková.

Režisérka je ohledně dalšího vývoje optimistická: „Myslím, že nás ještě čeká zlatá éra dokumentu. Zdá se mi, že zájem o dokument stoupá všude na světě a na to reagují producenti i distributoři.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků