Hlavní obsah
Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství převzal Stanislav Zindulka. Foto: Michal Doležal, ČTK

Ceny Thálie získali Ladislav Županič a Stanislav Zindulka

Na jevišti Národního divadla v Praze se v sobotu večer předávaly prestižní herecké Ceny Thálie za rok 2015. Trofej v podobě skleněné divadelní masky z autorské dílny Bořka Šípka si odneslo celkem patnáct umělců. Byli mezi nimi například operní pěvec Dalibor Jedlička, který získal cenu za celoživotní mistrovství v opeře, Ladislav Županič který tu samou cenu získala v kategorii muzikál-opereta nebo Stanislav Zindulka za celoživotní činoherní mistrovství.

Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství převzal Stanislav Zindulka. Foto: Michal Doležal, ČTK
Ceny Thálie získali Ladislav Županič a Stanislav Zindulka

Cenu pro umělce do 33let získala Pavla Janiššová ze Západočeského divadla Cheb, kde odehrála přes 30 rolí. Za studií hostovala v pražských divadlech. Cenu převzala z rukou Luďka Munzara.  Nadace Munzarových má patronát nad oceněním mladých herců.

Pavla Janiššová ze Západočeského divadla Cheb

Foto: Michal Doležal, ČTK

V kategorii opera-ženy získala ocenění Jordanka Derilovová za roli Renaty v opeře Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl v Národním divadle moravskoslezském. Skleněnou sošku přebral její syn Daniel, protože pěvkyně měla v sobotu večer vystoupení v Německu.

Mezi operními pěvci zabodoval Jaroslav Březina za roli Laciho Klemeně v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa v Národním divadle Brno. „Jsem poctěn. Nejsem zvyklý na takové věci. Ocenění není jen má vizitka, ale také cena pro Národní divadlo Brno, které mi umožnilo nastudovat inscenaci a také pro mé domovské Národní divadlo v Praze,“ řekl Březina.

Jaroslav Březina získal Cenu Thálie za roli Laciho Klemeně v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa v Národním divadlo Brno.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Cenu za celoživotní dílo v kategorii opera získal Dalibor Jedlička, který ji převzal z rukou ministra kultury Daniela Hermana a pěvce Štefana Margity. „Jsem rád, že si na mě z asociace vzpomněli a 40 let na těchto prknech dokázali ocenit,“ řekl Jedlička.

Cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství převzal Dalibor Jedlička.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Další na řadě bylo předávání cen za ženský a mužský muzikálový výkon. Skleněnou sošku získala Karolina Gudasová a Jan Kříž.

Cenu Thálie v kategorii opereta, muzikál převzala Karolina Gudasová za roli Wendly Bergmanové v muzikálu Probuzení jara v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Cenu Thálie za celoživotní práci v oboru muzikál opereta získal Ladislav Županič. „Děkuji pánubohu za to, že jsem ve svém životě potkal velkou spoustu hodných lidí,” prohlásil Županič.

Ladislav Županič

Foto: Michal Doležal, ČTK

V kategorii balet, pantomima si skleněnou sošku odnesla Kristýna Němečková za sólový výkon v inscenaci Reflections on the Fate of Human Forms v rámci programu Ballettissimo v Národním divadle v Praze a Viktor Konvalinka.

Cenu Thálie za výkon v kategorii balet a pantomima získala Kristýna Němečková.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Za celoživotní mistrovství v tomto obru byl oceněn hereckou asociací Pavel Ždichynec. „Jsem rád, že tu mohu stát. Rád bych poděkoval režisérům, choreografům, kolegům a kolegyním, bez nich bych tu nestál,” řekl.

Speciální cenu Kolegia získal za celoživotní mimořádný přínos pro divadlo scenárista, režisér, dramaturg a libretista Petr Weigl.

Filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg Petr Weigl

Foto: Michal Doležal, ČTK

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkářství si odnesl Jiří Vyšohlíd.

V kategorii činohra byla oceněna Zora Valchařová-Poulová Zora Valchařová Poulová za roli Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů v Klicperově divadle v Hradci Králové. V mužské kategorii získal ocenění Radim Madeja za roli Tima Tooneyho ve hře Alessandra Baricca Novecento (1900) v Městském divadle v Mladé Boleslavi.

Zora Valchařová Poulová

Foto: Michal Doležal, ČTK

Zlatým hřebem večera se stalo předání ceny za celoživotní mistrovství v tomto oboru. Ovace a dlouhotrvající potlesk vestoje provázely předání skleněné sošky Stanislavu Zindulkovi. "Když jsem se dozvěděl o ocenění, napadlo mě, jakou by měl radost táta a jak pyšná by byla moje milovaná profesorka Vlasta Fabianová," řekl Zindulka. Ve své řeči vzpomněl na začátky a osobnosti, s nimiž se setkal a které ho ovlivnily a vyzdvihl herecké kolegy Alenu Vránovou, Aloise Švehlíka a Blanku Bohdanovou.

 Přehled oceněných umělců
Činohra:
Ženský výkon: Zora Valchařová Poulová
Mužský výkon: Radim Madeja
Opera:
Ženský výkon: Jordanka Derilovová
Mužský výkon: Jaroslav Březina
Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:
Ženský výkon: Karolina Gudasová
Mužský výkon: Jan Kříž
Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:
Ženský výkon: Kristýna Němečková
Mužský výkon: Viktor Konvalinka
Cena pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:
Pavla Janiššová, Západočeské divadlo Cheb
Ceny za celoživotní dílo:
Cena Thálie 2015 za celoživotní činoherní mistrovství: Stanislav Zindulka
Cena Thálie za celoživotní operní mistrovství: Dalibor Jedlička
Cena Thálie za celoživotní taneční mistrovství: Pavel Ždichynec
Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla: Jiří Vyšohlíd
Cena Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál-opereta: Ladislav Županič
Zvláštní cena Kolegia 2015: Petr Weigl
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků