Hlavní obsah
Pavel Šrut Foto: Archiv, Právo

Ceny ministerstva kultury dostanou Pavel Šrut či Hanuš Karlach

Státní cenu za literaturu pro rok 2014 dostane básník, textař a překladatel Pavel Šrut a za překladatelské dílo Hanuš Karlach. Cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos v oblasti divadla obdrží Jaroslav Vostrý, v oblasti hudby Ivana Loudová za kompoziční mistrovství, reprezentaci české hudby v zahraničí a výchovu mladé skladatelské generace.

Pavel Šrut Foto: Archiv, Právo
Ceny ministerstva kultury dostanou Pavel Šrut či Hanuš Karlach

Pokud jde o výtvarné umění porota vybrala mimo jiné za kurátorskou činnost Ludvíka Hlaváčka, porota pro architekturu pak Otakara Kuču. Laureáty oznámilo ministerstvo kultury, ceny se budou předávat večer v Anežském klášteře. V kině Ponrepo se budou 29. října samostatně udělovat ceny za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.

Ceny dostali mezinárodně uznávaný kameraman, spolutvůrce řady výjimečných děl české i světové kinematografie Miroslav Ondříček in memoriam a filmová a televizní režisérka a scenáristka, autorka osobitých dokumentárních výpovědí i několika hraných snímků Drahomíra Vihanová. Cena se uděluje každoročně k 27. říjnu u příležitosti Světového dne audiovizuálního dědictví.

Ministerstvo kultury vydalo publikaci s medailony laureátů a o diskusích a polemikách, které kolem nich i kolem samotné ceny zazněly. „Právě před dvaceti lety, v roce 1995, začala nová etapa státních cen- udílených znovu za literaturu a za překladatelské dílo, nikoli za loajalitu režimu a poplatnost jeho ideologii. Bylo tak navázáno na dlouhou tradici založenou už v roce 1920 a přervanou po únoru 1948. Právě z toho důvodu je letošní ročník státních cen i cen ministerstva kultury do jisté míry výjimečný a vybízí k ohlédnutí,” vzkázal účastníkům setkání ministr kultury Daniel Herman, který je nyní na zahraniční služební cestě v Izraeli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků