Hlavní obsah
Díla Františka Kupky patří dlouhodobě k velmi žádaným. Foto: Milan Malíček, Právo

Ceny děl českých umělců na londýnské aukci předčily odhady

Díla českých umělců, mezi nimiž byli Jindřich Štyrský, Bohumil Kubišta či Toyen, se na páteční dražbě aukční síně Christie’s v Londýně prodala vesměs za mnohem vyšší cenu, než stanovily původní odhady. Nejvíce zaplatil kupec za Kubištův obraz Zátiší s kytarou, který se prodal za 35 000 liber (1,2 miliónu korun), odhad byl přitom čtyřikrát nižší.

Velký boj svedli zájemci i o díla Marie Čermínové známé pod tvůrčím pseudonymem Toyen. Cena její koláže z roku 1965 se po smršti nabídek vyšplhala z odhadu 1500 liber až na konečných 9200 liber (315 000 korun), celková cena s aukční přirážkou činila 11 500 liber. Její olej na plátně z roku 1920 se prodal za 23 750 liber (815 000 korun) s aukční přirážkou. Plátno Jindřicha Štyrského z roku 1935 našlo kupce za 32 500 liber (1,1 miliónu korun).

Menší zájem byl tentokrát naopak o práce Františka Kupky, který je jinak také oblíbený. Ze tří nabízených kreseb se prodala pouze jedna. Za dílo s názvem Kruhy a vertikály z roku 1912 zájemce zaplatil 4750 liber. Kubišta, Štyrský a Toyen patří k umělcům, o jejichž díla mají čeští i zahraniční kupci na aukcích velký zájem. V žebříčku nejdráže prodaných obrazů na českých aukcích byl loni na prvním místě právě Kubišta, jehož Zátiší změnilo majitele za 18,49 miliónu korun. V první pětce nejžádanějších umělců byli i Štyrský a Toyen.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků