Hlavní obsah
Koto - japonský strunný nástroj Foto: Michael Rada

Bohuslav Vaněk-Úvalský: Jsem udivenej chlap

Bohuslav Vaněk-Úvalský (1970) vydal několik knih, jmenujme prózy Poslední bourbon (1996, znovu 2000), Zabrisky (1999) a loni vyprávění plné ironie a absurdního humoru Brambora byla pomeranč mého dětství o letech sedmdesátých a osmdesátých. Tento týden vychází v nakladatelství Petrov jako ohlédnutí básnických příběhy Ženy Havel hygiena.

Koto - japonský strunný nástroj Foto: Michael Rada
Bohuslav Vaněk-Úvalský: Jsem udivenej chlap

Básně ve vaší nové knížce jsou o ženách, příběhy žen, obrázky žen. Co vás k tomu vedlo? A záhy po docela úspěšné knížce s chlapeckým hrdinou?

Ale já vždycky psal o ženách! Žijem v ženským světě. Přece si chlapi nemůžou myslet, že se planeta kroutí podle nich! Možná někde vyprovokujou nějakou válku, nebo vyhrajou olympiádu, ale získaná léna vždycky opečovávají ženy. A po svým! Ženský určujou míru tvýho úspěchu. Naučej tě oblíkat, jak se chovat, a když se cestou do školky počůráš, přebalej tě. Taky jako jediný z mála bytostí ještě kupujou knihy... I já, příliš vzpurný egoistický výtržník, to pochopil. Jo - a nejsou to básně. Spíš texty. Příběhy napsaný maximální zkratkou.

A bylo to snadné psaní? Šlo to samo, nebo jste se trápil?

Ukrutná dřina! Budu tatínkem, musím opevňovat hnízdo, plazit se v bankách, abych jim mohl splácet, a přitom jsem se snažil své texty laskat, aby zářily jako diamanty. A jsme zase u žen! Diamanty nejvíc vyniknou na krásné dívce.

Ač používáte ironii, humor, vaše texty jsou dost hořké. Ono vám bylo při jejich psaní smutno?

Ne, to ne. Jsou to příběhy žen a mužů v devadesátých letech. A devadesátá léta byla přece srandovní. Rámují je buldoci a třešně: Někdo dostane licenci na kulturní televizi, a pak vysílá něco úplně jinýho.

A i kdyby se všichni zbláznili, nedá pokoj. Jinej je ztělesněním kapitalismu a sežene si pro syna městskej byt. Jeden si sem odskočí pro pár mizerných miliard, a pak zase s koženým pohledem vypadne. Další podepíše smlouvu s úhlavním sokem, a pak si hodí šloufíka.

Některá žena vydělá svým pohlavím nezdaněný statisíce a jiná zas svým pohlavím porodí dítě a dostane od státu dva tisíce na měsíc. Po někom jde léta StB, a on pak jejím pohrobkům prodá svou půlku rodinnýho dědictví. A to všechno veřejně, jaksi posvěceně. To jsou přece srandovní paradoxy, pane Vaněk!

Jak byste čtenářům a hlavně čtenářkám poradil, aby vaše texty - jak říkáte - četli?

Třeba s vědomím, že na ně autor nehraje žádnou habaďůru. Že je to udivenej chlap, kterej se jenom ptá: Dámy, lze s náma chlapama žít na jedný planetě? A pánové, ruku na srdce, nasloucháme našim vysněným polovičkám doopravdy? Ale je to jen návrh.

Neobáváte se feministické protiofenzívy?

Žen se nebojím a ony se nebojej mě. Máme takovou nepsanou dohodu. Jestli se něco změnilo, nemůžu sloužit. Nevím, kdo je feministka. Nešťastná holka? Bytost, která prodělala mizernou zkušenost, a ta ji teď limituje? Osamělý člověk, jenž našel oporu? Na druhou stranu - feminismus je kšeft. Dobrej byznys. To musel vymyslet chlap. Holky tohle v sobě nemaj. Jestli tady někde lítaj prachy, tak nevím, proč by můj vetchý bankovní účet měl zůstávat stranou...

Myslíte si také, že nám chybí ženy v politice?

Jistě! Potřebujeme víc političek. I kdyby se to neprojevilo jinak, než že jejich dcery dostanou solidní francouzský vzdělání...

Jedna žena vám v básni "říkala", že máte jméno jako prezident. Neusiloval byste v případě navržení o tuto funkci? Případně nenavrhl raději některou ze "svých" žen?

Nejsem moc fotogenickej, děsil bych mládež vise nad tabulí... Škoda že jsem nepsal o Madelaine Albrightové. Ona je ženou, před níž bych na Hradě klidně i panáčkoval. Ale napadá mě - umíme se v Polabské kotlině chovat k dámě? Radši, ať nad českou tabulí visí nějaký tuzemák. Bude to taková pěkná malá oblá volba. Musíte pochopiti, že tady bude vždycky viset nějaký dobrý člověk...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků