Hlavní obsah
Ministr kultury Jiří Besser Foto: Petr Hloušek, Právo

Besser kritizoval šéfa Státní opery, její zaměstnanci pískali

V bouřlivé atmosféře v pondělí zaměstnanci Státní opery Praha (SOP) na ministerstvu kultury v Praze předali otevřený dopis ministru Jiřímu Besserovi (za TOP 09), ve kterém vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou pražské operní scény. Ohrazují se proti koncepci připravované náměstkem ministra Radkem Zdráhalem.

Ministr kultury Jiří Besser Foto: Petr Hloušek, Právo
Besser kritizoval šéfa Státní opery, její zaměstnanci pískali

Zaměstnanci v dopise upozorňují na koncepci svého pověřeného ředitele Radima Dolanského, který navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser Dolanského kritizoval.

Ministr prohlásil, že Dolanský neplní úkoly státního úředníka, protože "jestliže je někdo pověřen řízením, tak má řídit" a nemá být v čele jakékoliv stávky nebo demonstrace. Dočkal se za to pískotu a hlasitých protestů zhruba dvou stovek přítomných zaměstnanců opery. Dolanského přivítal mohutný potlesk.

Ministerstvo chce šetřit

Cílem reformy Státní opery a Národního divadla (ND), které má také operní soubor, má být podle ministerstva úspornější provoz a zkvalitnění produkce, nikoliv zrušení provozů. Ministerstvo vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor. Budova Státní opery je prý k tomuto účelu předurčena. Momentálně má baletní a operní soubor nejen SOP, ale i Národní divadlo.

Besser odmítl argument, že Dolanský akci neřídil. Dopis na ministerstvo za zaměstnance odevzdal Petr Pergl. "Pan Dolanský je jen pověřený ředitel. Bude vypsáno výběrové řízení, otázkou je, na co bude vypsáno. Zda na ředitele Státní opery, nebo na ředitele transformované příspěvkové organizace ministerstva kultury," uvedl Besser.

Hlasy o likvidaci Státní opery označil ministr za "naprosto liché". "Pokud k nějaké změně dojde, bude to transformace dvou příspěvkových organizací," zdůraznil. Stále je ještě možná varianta, že vše zůstane v nynějším stavu, dodal.

Na začátku února vznikla komise, která má projednat budoucnost obou scén. Své návrhy na reformu opery a ND k 1. lednu 2012 předali 15. února ředitelé obou scén Dolanský a Ondřej Černý náměstku Zdráhalovi. Dolanský navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci SOP.

"Trochu mě zaráží, že do dnešního dne jsem se nedočkal ze strany ministerstva žádné reakce. Můj návrh na stole je a mělo by se o něm diskutovat," řekl Dolanský. Dodal, že mu vadí, že nebyly stanoveny cíle operní reformy. Sloučením divadel se podle něj vyšší kvality produkce nedosáhne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků