Hlavní obsah
Asaf Avidan Foto: Aleš Honus, Právo

Avidan okouzlil Ostravu, Rice zpíval s Irglovou

K pátečním vrcholům festivalu Colours of Ostrava patřili zpěváci Asaf Avidan a Damien Rice. Druhý jmenovaný si na chvíli přizval i českou posilu v podobě Markéty Irglové.

Asaf Avidan Foto: Aleš Honus, Právo
Avidan okouzlil Ostravu, Rice zpíval s Irglovou

Izraelský kytarista a zpěvák Asaf Avidan v pátek večer okouzlil publikum festivalu Colours od Ostrava natolik, že ho nechtělo pustit z pódia. Unikátní zpěvák se přitom původně věnoval designu a filmu a teprve od roku 2006 zkoušel prorazit v hudbě se skupinou The Mojos.

Extravagantní Avidan přišel ve vojenských botách a s náznakem punkového účasu. Představil materiál nejen z nového vynikajícího alba Different Pulses. To připomíná staré blues a soul, stojí hlavně na kytaře a jeho kuriózním pěveckém projevu. Avidan totiž vyvolává dojem až ženského vokálu, který by se dal popsat jako mix Janis Joplin a mladého Roberta Planta.

Připomněl to v docela podařeném žertu, k němuž ho inspiroval ostravský industriuální areál: „Dříve tady chlapi vyráběli ocel a teď je tu chlap, co zpívá jako holka, to jsou změny.“

Damien Rice

Foto: Aleš Honus, Právo

Některé jeho písně odkazují ke klasickému soulu (dvě vokalistky dodávají něžnější vyznění jeho výkřikům a naříkání), jiné se blíží spíše Led Zeppelin či Ten Years After. Avidan nepochybně miluje kytarová bluesová sóla, do blues však dokázal šikovně zapojit i citace z Boba Marleyho.

Na závěr koncertu chytře zrychlil rytmus a přidal poctivý zemitý rokenrol v prosté sestavě basa-bicí-kytara. Publikum doslova nadchnul a rozskákal.

Ir Damien Rice vystupoval sám a přinesl poklidnější folkově laděné balady, občas ale přece použil na své kytaře nějaký efekt a rockově zazlobil. Písničky  nejsou kdovíjak složité či originální, je především výborný zpěvák, který umí hlasem vyjádřit hořkosladké emoce.

Skupina Bonobo

Foto: Aleš Honus, Právo

Jeho tvorba je evidentně inspirována silnou vlnou anglo-amerických písničkářů šedesátých let, a tak není divu, že zařadil mimo jiné coververzi Hallelujah, kterou kdysi proslavil Leonard Cohen.

Pomáhala mu s ní Markéta Irglová, hned poté ale zmizela z pódia, takže zůstává otázkou, jestli to byl jen festivalový nápad, nebo se schyluje k dlouhodobé spolupráci.
 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků