Hlavní obsah
Spisovastel Jaroslav Žák byl vždy žádaným spisovatelem. Foto: Plus - Albatros Media

Audiokniha s Žákovým románem

Spisovatel Jaroslav Žák (1906– 1960) patřil před osmdesáti lety k žádaným autorům předloh a scénářů začínající české zvukové kinematografie.

Spisovastel Jaroslav Žák byl vždy žádaným spisovatelem. Foto: Plus - Albatros Media
Audiokniha s Žákovým románem

Díla jako Cesta do hlubin študákovy duše, Škola, základ života či mnohem později Dobrodružství šesti trampů patří do zlatého filmového fondu.

Málo už se ale ví o jeho dalších osudech. Za satirický román na pokračování Ve stínu kaktusu byl v roce 1948 vyloučen z tehdejšího Syndikátu spisovatelů a do konce svých dnů už nesměl publikovat. Ve stejné době si svou čerstvou zkušenost s novým režimem vyřídil napsáním dvoudílné románové fresky, kterou ovšem pečlivě uschoval, a k jejímu zveřejnění došlo až třicet let po jeho smrti.

První část díla – román Konec starých časů – se v těchto dnech objevuje na pultech jako audiokniha. Místy až orwellovsky vyznívající dílo načetl Miroslav Táborský v režii Romana Štolpy. Více než deset hodin záznamu zavede posluchače do městečka Pepův Týnec, v němž se během neslavné noci 25. února 1948 stala z místní lůzy elita města.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků