Hlavní obsah
Velvyslankyně Indonésie v ČR Emeria Siregarová vystoupila 24. srpna v pražském kině Lucerna na tiskové konferenci k 1. ročníku Festivalu filmů zemí ASEAN. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Asijské filmy uvede od 4. do 8. září festival zemí ASEAN

Celovečerní tvorbu z produkce Indonésie, Malajsie, Filipín, Thajska a Vietnamu nabídne zájemcům v pražském kině Lucerna festival filmů zemí ASEAN. Jeho první ročník se uskuteční od 4. do 8. září. Všechny snímky budou promítnuty s českými a anglickými titulky. Projekce začnou vždy v 18:30, vstup bude volný. Na tiskové konferenci to uvedli velvyslanci uvedených zemí.

Velvyslankyně Indonésie v ČR Emeria Siregarová vystoupila 24. srpna v pražském kině Lucerna na tiskové konferenci k 1. ročníku Festivalu filmů zemí ASEAN. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Asijské filmy uvede od 4. do 8. září festival zemí ASEAN

Poukázali na to, že letos si členské země ASEAN (Sdružení zemí jihovýchodní Asie) připomněly 45. výročí založení tohoto sdružení. Podle indonéské velvyslankyně Emerie Siregarové je cílem přehlídky upozornit na vzrůstající důležitost integračních procesů v jihovýchodní Asii a zviditelnit sdružení ASEAN v České republice. "Snažíme se propagovat ASEAN už asi tři roky. Hlavním smyslem festivalu je přímý kontakt mezi lidmi," řekla.

Romantické drama i dokumenty

Mezi žánry vybraných snímků je například romantické drama ze současné Indonésie s názvem Republik Twitter či pod názvem Kon Khone příběh o lásce, pomstě a přátelství mezi Thajci, kteří se zabývají tradičním stylem tance s maskami. Malajský film Talentime vypovídá o talentové show na střední škole, kdy se do sebe zamilují malajská dívka smíšeného původu a indický student.

Ve filmu Noy hraje uznávaný filipínský herec Coco Martin, považovaný za knížete tamní nezávislé filmové tvorby. Ztvárňuje novináře uvědomujícího si zodpovědnost této profese. Na plátně se objeví i dokumentární záběry, přibližující chudobu mnoha filipínským rodin. Rodinnými vztahy a hodnotami se zabývá vietnamský příspěvek s názvem Příběh Pao. Zachycuje i malebné horské oblasti, barevnost etnického oblečení a tradiční způsob života na vesnici.

Sdružení zemí jihovýchodní Asie vzniklo 8. srpna 1967 v Thajsku. Zakládajícími členy byly Indonésie, Malajsie, Filipíny, Singapur a Thajsko. Postupně se připojovala Brunej, Vietnam, Laos, Barma a Kambodža. Země ASEAN mají přibližně 600 miliónů obyvatel, tedy 8,8 procenta světové populace. Pět států ASEAN, které se na přehlídce podílejí, má diplomatické zastoupení v České republice. Před dvěma lety jejich zástupci založili Pražskou skupinu v České republice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků