Hlavní obsah
Richard Krajčo s kapelou Kryštof Foto: Petr Sznapka, ČTK

ANKETA: Udělte Anděla skupině roku

Ceny Akademie populární hudby Anděl se budou udělovat v sobotu 16. března. Čtenáři Novinek mohou udělit své Anděly už nyní v sérii anket, které se budou konat celý týden. Ve čtvrtém díle vybírejte Skupinu roku 2012.

Richard Krajčo s kapelou Kryštof Foto: Petr Sznapka, ČTK
ANKETA: Udělte Anděla skupině roku

Nejvíce hlasů od Akademiků dostala třinecká kapela Charlie Straight (album Someone With a Slow Heartbeat), nominována byla i populární formace Kryštof (deska Inzerát) a třetici uzavírá kladenská skupina Zrní (Soundtrack ke konci světa).

Anděl hrající na šalmaj

Hudební ceny Anděl se v České republice začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. Úplně prvními nositeli tohoto ocenění a celkovými králi prvního ročníku se stali členové skupiny Lucie.

Zpěvačkou roku 1991 byla Bára Basiková a zpěvákem roku se poprvé a naposledy stal Slovák Pavol Habera. Další ročníky už byly jen české.

V letech 1992 až 1996 se cenám začalo říkat české Grammy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak od roku 1997 stala symbolem prestižních ocenění zlatá soška Anděla hrajícího na šalmaj, kterou vytvořil sochař Jaroslav Róna.

Partnerem cen Akademie populární hudby je společnost Seznam.cz, která pro uživatele služby Mixér připravila speciální kanál věnovaný interpretům usilujícím o sošku Anděla.

HLASOVÁNÍ V ANKETĚ BYLO UKONČENO.
Anketa
Které skupině byste dali Anděla pro rok 2012?
Charlie Straight: Someone With a Slow Heartbeat
15.5 %
Kryštof: Inzerát
76.3 %
Zrní: Soundtrack ke konci světa
8.2 %
Celkem hlasovalo 3224 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků