Hlavní obsah

Amos Oz má velkou šanci na Nobelovu cenu

Izraelský prozaik Amos Oz, který se chystá příští týden v Praze představit překlad vzpomínkové knihy Příběh o lásce a tmě, patří po roce opět k horkým kandidátům Nobelovy ceny za literaturu. Porota Švédské akademie věd vyhlásí vítěze ve čtvrtek ve 13 hodin.

Amos Oz má velkou šanci na Nobelovu cenu

Podle britské sázkové kanceláře Ladbrokes, kterou cituje agentura Reuters, má Oz šanci 4/1. Vzhledem k tomu, že loni zvítězil francouzský spisovatel Jean-Marie Gustave Le Clézia, však nabízí ještě čtyři kandidáty. S nadějí 5/1 jsou to alžírský prozaik Assia Djebar a americký spisovatel Joyce Carol Oates.

Na cenu spojenou se šekem na deset miliónů švédských korun, tedy asi 24,7 miliónu Kč, mohou dosáhnout další dva Američané: Philip Roth, s kurzem7/1, a Thomas Pynchon, 9/1. Mluvčí kanceláře Ladbrokes Nick Weinberg připomíná, že poslední americký literární vítěz byl Toni Morrison v roce 1993. Dodává také, že Bob Dylan charakterizovaný jako básník, má šanci 25/1.

Diskuse, kdo připadá v úvahu jako vítěz „soutěže“ o Nobelovu cenu za literaturu, patří k zajímavým disciplínám. Porota mezinárodní Ceny F. Kafky určila v letech 2004 a 2005 stejného vítěze, Rakušanku Elfriede Jelinekovou a britského dramatika Harolda Pintera. Letos cenu získal Peter Handke, má kurz 20/1. Ve hře může stále být Arnošt Lustig, loňský nositel Ceny F. Kafky. Ladbrokes mu přiznává kurz 16/1.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků