Hlavní obsah

Alice Nellis dotočila film s Ivou Bittovou

Zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová ztvárnila hlavní roli ve snímku režisérky Alice Nellis nazvaném Právě dnes, jehož natáčení právě končí. Vznikal převážně v Praze a okolí, premiéra se má uskutečnit v květnu příštího roku.

Alice Nellis dotočila film s Ivou Bittovou

Podle Uljany Donátové, mluvčí tohoto projektu, na kterém se producentsky podílí firma Biograf Jan Svěrák, Česká televize a společnost Titanic slovenského režiséra Martina Šulíka, se během srpna a září natáčelo 36 dní.

"Za kamerou tradičně byl režisérčin spolupracovník Ramunas Greičius, hudbu složí Vladimír Godár a Nina Simone. Vedle Bittové se na plátně objeví například Karel Roden, Martha Issová, Miloslav König, Ivan Franěk a Anna Šišková," řekla Donátová.

Snímek podpořil fond kinematografie čtyřmi milióny korun, jeho rozpočet se pohybuje kolem 20 miliónů. Scénář je svědectvím o tom, že i během jediného dne se může život člověka převrátit vzhůru nohama. Náhodná informace o smrti slavné zpěvačky motivuje ústřední hrdinku - překladatelku Julii, která se s manželem a dospívající dcerou právě přestěhovala do nového domu, aby si koupila piano.

Během jediného dne, kdy svůj plán impulsivně a trochu nesmyslně uskutečňuje, potkává nejrůznější lidi, staré i nové známé, což jí doslova změní život. "Pro mě ten film vypráví o hledání jistého bodu nula. Aby člověk mohl začít znovu, od nuly, to znamená s čistou hlavou a čistým svědomím, musí se nejdříve k té nule vrátit. Hlavní hrdinka tento bod hledá. Rozhodla se vyřešit svou budoucnost, ale zjišťuje, že pokud nedořeší svou minulost, jakákoli budoucnost je stejně předem odsouzená k polovičatosti," charakterizuje svůj scénář režisérka.

Hned věděla, že chce Bittovou

Pro Bittovou se prý rozhodla okamžitě. Líbila se jí v Hanákových Růžových snech i v Trojanových Želarech. Scenáristka a režisérka Alice Nellis vystudovala pražskou konzervatoř, anglistiku a amerikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na FAMU. Pracovala jako překladatelka, spolupracovala s hudebními soubory a od roku 2002 vyučuje na Filmové fakultě v Praze. V roce 2000 debutovala filmovou komedií Ene Bene s Ivou Janžurovou a její dcerou Theodorou Remundovou v hlavních rolích.

Film získal mimo jiné hlavní cenu na MFF v San Francisku. Spolupráce s Ivou Janžurovou a jejími dcerami pokračovala v roce 2002 filmem Výlet, za který získala Cenu nových režisérů na MFF v San Sebastianu. Za scénář dostala Českého lva. Nellis se věnuje také divadelní režii. Spolupracuje s Divadlem Na zábradlí (Perfect Days), Divadlem Bez zábradlí (Láska, Když tančila), Café Theatre Černá labuť (Lidský hlas, Růžový šampaňský) a Divadlem v Řeznické (Pomoc). Naposledy inscenovala v Divadle Na zábradlí vlastní hru Záplavy. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků