Matuška zpíval pop, swing, jazz i country. Stal se ztělesněním rázného, charizmatického a temperamentního typu s hlubším hlasem, který kontrastoval s přeslazenými baladami jiných zpěváků. Také jeho vizáž ho výrazně odlišila od konkurence.

Matuška zkoušel štěstí s různými kapelami, až v šedesátých letech prorazil v divadle Semafor, kde měl původně dělat kulisáka. Vyučil se sice sklářem, ale brzy toho zanechal. Mnohem větší nadání měl pro zpěv.

Strhnul na sebe pozornost ve hře Zuzana je sama doma a brzy natočil i první hity na desky (Suvenýr, Ach, ta láska nebeská). V roce 1962 už získal Zlatého slavíka a později vystupoval také s orchestrem Václava Hybše a s country skupinou KTO.

Matuška s kolegyní Evou Pilarovou

Matuška s kolegyní Evou Pilarovou

FOTO: Profimedia.cz

Waldemar Matuška s manželkou Olgou Blechovou

Waldemar Matuška s manželkou Olgou Blechovou

FOTO: Profimedia.cz

Waldemar Matuška se svým pěveckým rivalem Karlem Gottem na snímku z roku 2004.

Waldemar Matuška se svým pěveckým rivalem Karlem Gottem na snímku z roku 2004.

FOTO: Právo

Matuška zanechal docela výraznou stopu i v českém filmu. Mimo jiné účinkoval ve snímcích Noc na Karlštejně, Svatby pana Voka, Pijácká romance, Blaho lásky, Dýmky, Fantom Morrisvillu, Hotel pro cizince, Bubny, Kdyby tisíc klarinetů a Limonádový Joe aneb Koňská opera.

V roce 1986 zpěvák emigroval se svou ženou Olgou Blechovou do USA a usadil se na Floridě. Do ČR se sice stárnoucí Matuška vracel často, ale nikdy už se nepřestěhoval nastálo. V Americe v roce 2009 také zemřel. Pohřeb se však konal v Praze za velkého zájmu veřejnosti, zejména starší generace.