Na výzvu McFerrina, že hledá doprovodné a capella zpěváky na své dva české koncerty, reagovaly na dvě desítky souborů, sborů či sólistů. Vybrán byl liberecký sbor Akcent.

McFerrina bude doprovázet na koncertech nazvaných Circlesongs, naplněných improvizovanými skladbami. Nejdůležitějším kritériem pro výběr byla chuť, odvaha a schopnost zpěváků na pódiu improvizovat, neboť koncertům nepředcházejí žádné zkoušky.

Akcent Liberec je šestnáctičlenná vokální skupina, která vznikla roku 2003 a její repertoár je zaměřený na jazz, pop i rock. Své aranže oživuje i díky beatboxu. Právě pro tuto všestrannost prošla do finálního výběru. McFerrina doprovodí ve zmenšené sestavě dvanácti členů, což jí dovolí vystoupit na každém z koncertů v jiném složení.

Sbor Akcent Liberec

Sbor Akcent Liberec

FOTO: archív kapely

„Je to pro nás obrovská příležitost sdílet koncert s tak skvělým zpěvákem a improvizátorem, jako je Bobby McFerrin,“ říká sbormistryně Helena Krasnická.

„Improvizace je momentální prožitek svobody, kdy se člověk dostává až do meditativního stavu. Okusit toto před několikatisícovým publikem bude jistě jedinečným zážitkem.“

Projekt Circlesongs je inspirovaný albem, jež McFerrin nahrál v roce 1997 a na němž jeho hlas ve spontánních improvizacích doprovází dvanáct zpěváků a zpěvaček. Kombinuje tajemné slabiky s cyklickými rytmy i exotickými zvuky.