Ještě před touto projekcí byl promítnut sestřih záběrů z natáčení, v nichž Menzel o své roli a o práci na filmu mluvil.

Simonischek cenu Menzelovi, který se předání ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit, doveze do Prahy.

„Milý Jiří, připravil jsi pro nás mnoho hodin štěstí v kině, ať už jako režisér nebo herec. Kamera Berlinale, kterou ti dnes předáváme, je díkem za to a také díkem za tvůj vtip, tvou radost ze života a tvé umění balancovat na úzké hraně mezi smíchem a pláčem,” řekl v gratulaci ředitel Berlinale Dieter Kosslick.

Cenu pro Jiřího Menzela na Berlinale převzal z rukou šéfa festivalu Dietera Kosslicka (vlevo) herec Peter Simonischek

Cenu pro Jiřího Menzela na Berlinale převzal z rukou šéfa festivalu Dietera Kosslicka (vlevo) herec Peter Simonischek

FOTO: Carstensen Jörg, ČTK

Ještě se za vámi podívám, vzkázal Menzel z nemocnice

Menzel do Berlína z nemocnice vzkázal: „Berlinale mám rád, provází mě dlouhá léta životem. Uváděly se tady filmy, ve kterých jsem hrál, filmy, které jsem točil, byl jsem v mezinárodní porotě, přijel předat Zlatého medvěda Kenu Loachovi za celoživotní dílo.”

Menzel za významnou událost považuje rok 1990, kdy vyhrál jeho film Skřivánci na niti a nikdo podle něj tehdy nevěřil, že byl dvacet let v trezoru. „Potěšilo mě i ocenění filmu Obsluhoval jsem anglického krále cenou FIPRESCI. A jsem rád, že tady je promítán zatím poslední film, ve kterém jsem hrál – Tlumočník,” uvedl český režisér.

Litoval jen, že za ocenění Kamera Berlinale může poděkovat jen na dálku. „Ale věřím, že se za kamarády na Berlinale ještě někdy podívám,“ vyjádřil naději Menzel.