Turné Kabátu s bigbandem v roce 2013 bylo velmi odvážné. Jak na to vzpomínáte?

Váňa: Bylo to pro nás nejnáročnější turné v naší historii. Do té doby jsme hráli jen v pěti lidech, před koncerty s bigbandem jsme se ale museli sehrát s dalšími deseti muzikanty, kteří měli vesměs hru na dechové nástroje vystudovanou. Byli to špičkoví hráči, jež vybral aranžér a dirigent Martin Kumžák. Nebylo to pro nás jednoduché a nebylo to snadné ani pro naše zvukaře, protože to byla masa nástrojů, kterou museli nazvučit tak, aby to v halách dobře znělo.

Vojtek: Skoro bych řekl, že na celém turné bylo nejzajímavější zkoušení před ním. Museli jsme se sehrát hlavně rytmicky, protože bigband je zvyklý hrát rytmicky, řekněme, volněji než rocková kapela. Jakmile se nám ale podařilo v tomto ohledu souznít, bylo to už jenom skvělé.

V roce 2013 hrál Kabát na turné s big bandem. Snímek je z koncertu v Pardubicích.

V roce 2013 hrál Kabát na turné s big bandem. Snímek je z koncertu v Pardubicích.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Proč jste vlastně takové turné udělali?

Vojtek: Chtěli jsme přijít s něčím jiným, protože chceme fanoušky překvapovat. Zároveň nám záleželo na tom, aby to bylo originální, jelikož bychom neradi, aby ti, kteří si na koncert koupili vstupenku, po jeho skončení řekli, že byl odfláknutý. Dali jsme si tedy záležet i na aranžích. Musely mít smysl, nechtěli jsme, aby to byly jen písničky Kabátu s doprovodem orchestru.

Váňa: Bavilo mě také to, že jsme si takhle zahráli skladby, u kterých jsme nevěřili, že je ještě někdy budeme na koncertech hrát. Některé byly až dvacet let staré.

Chtěli byste podobné turné absolvovat ještě jednou?

Váňa: Ne, ale byla to dobrá zkušenost. V pěti lidech se na pódiu cítíme komfortněji.

Obal DVD a CD kompletu, který právě vychází.

Obal DVD a CD kompletu, který právě vychází.

FOTO: archív kapely Kabát

Na Vypichu jste před dvěma lety koncertovali podruhé. Byli jste lépe připraveni než v roce 2009, kdy jste tam hráli výroční koncert premiérově?

Váňa: První koncert na Vypichu, a myslím, že mohu mluvit i za ostatní z kapely, pro nás byl více stresující než druhý. Před dvěma lety jsme měli takový pocit, jaký asi mají sportovci před finálovým zápasem. Příprava byla velice odpovědná, takže jsme se těšili na moment, kdy vystoupení začne. A když se to stalo, byli jsme v takové euforii, že dvě hodiny na pódiu strašně rychle uběhly a najednou byl konec.

Vojtek: Už dvacet let chodím na pódium naprosto střízlivý a od té doby si všechny koncerty, velké i malé, naprosto užívám. Díky té střízlivosti jsem schopen reagovat i na podněty kolem. Nic nemám připravené, reaguju spontánně na všechno, co se kolem mě děje, na reakce lidí a na to, co se děje na pódiu. A protože už jako kapela hrajeme opravdu dlouho a tréma před vystoupením není nijak zničující, je to vždycky super.

Kabát na Vypichu v září roku 2014.

Kabát na Vypichu v září roku 2014.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Bude v roce 2019 ke třiceti letům Kabátu na Vypichu další koncert?

Vojtek: Doufám, že bude ještě aspoň jeden. Oba první byly nezapomenutelné.

Na rok 2017 jste již loni oznámili turné. Kdy bude?

Váňa: Proběhne v říjnu až listopadu a bude halové. Bavíme se teď v kapele o tom, že bychom rádi vystoupili i ve městech, v nichž jsme dosud nehráli. V některých se v posledních letech dostavěly hokejové haly, ve kterých je možné velké koncerty odehrát.