„Furiant předčil 1749 studentských snímků a společně s dalšími sedmi tituly postoupil do užšího finále v kategorii ,zahraniční hraný snímek'. Tři finalisté, kteří budou o tuto cenu dále usilovat, budou známi do konce srpna. Osobně se zúčastní slavnostního vyhlášení, které se uskuteční 22. září v Los Angeles,” oznámila Tereza Petáková z pražské Akademie múzických umění.

Připomněla, že jediným českým kandidátem, který doposud studentského Oscara získal, byli Ropáci Jana Svěráka z roku 1989, a to i přesto, že nominováno na tuto cenu bylo doposud šest českých filmů.

„Každý úspěch našeho filmu mě těší především kvůli hercům a štábu, protože uznání – byť samozřejmě vždy subjektivní – dává tomu neuvěřitelnému množství práce alespoň zpětně nějaký smysl. Já sám mám radost hlavně z toho, že se nám podařilo natočit mezinárodně srozumitelný, zábavný film, který se dotýká univerzálních témat skrz nekonvenční způsob vyprávění, a že jeho úspěch snad povede ke vzniku dalších projektů,” komentoval dobrou zprávu Hudeček, který je studentem Katedry kamery FAMU. Předtím studoval v Montrealu.

Oceněn na Sundance

Jeho krátký snímek si z festivalu Famufest odnesl několik ocenění, pak obdržel Českého lva za nejlepší studentský film. Počátkem roku byl uveden na prestižních přehlídkách, například v Torontu a v Sundance, kde získal Zvláštní cenu poroty za režii.

Ondřej Hudeček se při realizaci snímku zhostil kamery i režie a je podepsán i pod střihem. Vedle Studia FAMU byl zároveň jeho koproducentem. Jeho krátkometrážní projekt předchází chystanému celovečernímu filmu, ve kterém se příběh o Stroupežnickém posune o 20 let později, kdy je slavný dramatik na vrcholu tvůrčích sil.

„Píšeme scénář odehrávající se v době, kdy byl už dramaturgem Národního divadla, ovšem musel projít šílenou cestu, aby se jím stal. Démoni minulosti vyplouvají na povrch a hrozí, že o všechno přijde,” řekl před časem Hudeček. Chce natočit chytrou, autorskou zábavu s přesahem, „univerzálně srozumitelný žánrový film, který má šanci uspět v zahraničí, a nebojí se zobrazovat na plátně nahotu, sex a násilí”, dodal.

V hlavní roli krátkého filmu Furiant zobrazujícího romantický vztah mezi Stroupežnickým a Janem Alšem se objevil německý herec Julius Feldmeier. Na scénáři s Hudečkem spolupracoval Jan Smutný.