Režisér Zdeněk Troška ve svém novém filmu kombinuje žánry, které jsou jeho doménou: film Strašidla je veselohra ze současnosti s pohádkovým motivem, který připomene klasické filmy dvojice Miloš Macourek–Václav Vorlíček Jak utopit dr. Mráčka nebo Dívka na koštěti.

„Autor námětu pan Jiří Kos není profesionální scenárista, ale látku nabídl, a mě potěšil právě ten návrat k žánru filmů sedmdesátých let, které jsou stále u diváků oblíbené,“ říká o zrodu filmu Troška. „Napsal však toho tolik, že by to vydalo na seriál, proto jsme museli vybrat jednu nosnou linii a tu filmově převyprávět. Ten výběr – co nechat a co oželet – byl nejtěžší.“

Je sice krásné protančit celé natáčení, ale jako víla jsem na sobě měla opravdu lehoučký kostým, takže jsem byla ráda za každou chvíli na sluníčku Sára Sandeva

A jakou děsivou zprávu to úředník Patočka v podání Vladimíra Polívky přináší? Zjistil, že za dům už pěknou řádku let nikdo neplatí nájem, a jeho verdikt je nemilosrdný: zaplatit, nebo se vystěhovat!

Do stěhování se nikomu nechce, a protože za hejkání ani za čarování nikdo žádnou mzdu nebere, strašidla budou muset do práce a jejich děti – Ester a Eleonor – do školy. Vypadá to jednoduše, ale život obyčejných smrtelníků je docela jiný než život pohádkových bytostí, které lidské obyčeje a zákony jen velmi těžko chápou a občas si je vysvětlují po svém.

Máčení v ledové vodě

Natáčelo se loni na podzim, což hercům přineslo několik hodně studených chvil. Například Jiří Dvořák se v roli vodníka musel v říjnu nořit do ledové vody zámeckého jezírka, a s ním i Matěj Hádek v roli záletného divadelního režiséra, kterého chce vodník utopit.

Vílu si zahrála mladá herečka Sara Sandeva.

Vílu si zahrála mladá herečka Sara Sandeva.

FOTO: Falcon

„Víla, kterou hraje Sara Sandeva, běhala skoro nahá, jen v průsvitných závojících studeným podzimním parkem. A všechny tři přítomné dámy, vedle Sary také Carmen Mayerová a Terezka Kostková jako čarodějnice, mrzly v obrovském salónu starého zámku, který jsme měli postavený v hale bývalého cukrovaru v Lázních Toušeň. Tam bylo jak v lednici a já jen trnul, aby nenastydly a nedostaly zápal plic. Ale nic se jim nestalo. Holt čarodějnice,“ vzpomíná se smíchem Troška.

Jeho slova potvrzuje i mladá herečka Sandeva: „Je sice krásné protančit celé natáčení, ale jako víla jsem na sobě měla opravdu lehoučký kostým, takže jsem byla ráda za každou chvíli na sluníčku, kdy jsem se trochu zahřála.“ A Jiří Dvořák jen dodává, že je trochu paradoxní, když on, téměř neplavec, hraje vodníka.

Jak se oblékají strašidla

Čarodějnice Patricii a její matku Žofii hrají Tereza Kostková a její skutečná matka Carmen Mayerová. Již třináct let se sice potkávají na divadelních prknech, ale před kamerou se setkaly poprvé. A obě dostaly nádherné kostýmy, na nichž pracovala Lucie Ulíková.

Tereza Kostková ztvárnila čarodějnici.

Tereza Kostková ztvárnila čarodějnici.

FOTO: Falcon

„Nejprve jsem chtěla postavy roztomilé netradiční rodinky odlišit od obyvatel malého městečka pouze částečně, ale pohádkový žánr umožnil odtrhnout je od současnosti. Drobná vznášecí kouzla, topení a proměny v kočku mne nakonec dovedly ke kompletnímu zpracování kostýmů. A protože některé triky vyžadují více variant, mohla jsem vytvořit krásnou kolekci,“ říká kostýmní výtvarnice, která nechala pro Strašidla vyrobit 15 kostýmů a šest paruk.

Pro Terezu Kostkovou, jejíž čarodějnice se specializuje na proměnu ve známé filmové hvězdy, to byly například kostýmy a paruky, které připomenou Audrey Hepburnovou nebo Marilyn Monroe, a krásnou kolekci dostal i vodník. „Náš vodník je elegantní švihák, nesmělý milovník s prošedivělými skráněmi. Chce se zalíbit krásné paní Karolíně, a tak jeho převleky od ,pruhovaného voraře z Podskalí‘, přes ,ženicha‘, po ,velkou frakovou klasiku‘ svědčí o jeho vzrůstajícím citu ke křehké paní Karolíně v podání Terezky Bebarové,“ dodává Ulíková.

Lidský a pohádkový svět ve filmu nakonec propojí samozřejmě láska. „Nevím, jestli dokáže zachránit všechno, ale jistě toho zmůže strašně moc. Kdyby mohla zachránit všechno, bylo by na světě jako v ráji. Anebo by tu už nebyl nikdo, protože bychom se samou láskou snědli,” směje se Troška, jehož film vstoupí do kin 18. srpna.