S Tominem a Ondřejem Polákovými, zpěvákem a baskytaristou, jsme se setkali hodinu před pražským vystoupením. Kapela měla v přípravách malé zpoždění. „Původně nám koncert v Café Vítkov nepovolili, protože je to památné místo. Nakonec jsme se s úřady dohodli. Mezitím jsme ale odvolali zvukaře, takže jsme museli narychlo objednat jiného,“ říká Ondřej Polák.

„Aby toho nebylo málo, cestou do Prahy jsme zapomněli vyzvednout našeho zvukaře. Čekal na nás na místě, které jsme museli kvůli zácpě v dopravě objet. Teprve pak nám došlo, že jsme na něho zapomněli. Zaplaťpánbůh za námi do Prahy dojel, ale máme trochu zpoždění se zvukovou zkouškou,“ dodává Tomino a pohledem kontroluje, jak se ostatní z kapely spolu se zvukařem v přípravách na vystoupení činí.

O5 a Radeček si koncert v Praze užila.

FOTO: Lucie Levá

Koncerty museli přidávat

O5 a Radeček hráli poprvé na střeše divadla v domovském Šumperku. Bylo to v roce 2002. „Vystupujeme tam od té doby každý rok. Vždycky to mělo kouzelnou atmosféru a přišla spousta lidí. Mého bratra Ondřeje už při prvním koncertu napadlo, že bychom se o ten zážitek mohli podělit i s lidmi na jiných místech v republice. Po čtrnácti letech jsme to konečně zrealizovali,“ říká Tomino.

„Mluvili jsme o tom dlouho, ale namísto toho, abychom se do té akce pustili, kecali jsme o ní u piva. Dotáhnout to pak do podoby turné byla náročná práce. Museli jsme najít někoho, kdo by pro nás byl ochoten objevit vhodné střechy, kontaktovat lidi, kteří nás na ně pustí, zajistit, aby to bylo bezpečné, splnit podmínky různých vyhlášek,“ doplňuje baskytarista Ondřej Polák.

Nakonec našli sedm míst, na která se vypravili. První koncert turné se konal 12. května na střeše UPOLu v Olomouci a kapela z něho byla nadšená. „Ani na jedno místo jsme se nejeli dopředu podívat. Všechny střechy, na kterých jsme už hráli, byly ale úžasné a byly z nich dechberoucí výhledy,“ prozrazuje Ondřej Polák a rozhlíží se kolem sebe. I z Café Vítkov je totiž náramný pohled na Prahu, byť z místa, kde se hraje, nelze dohlédnout směrem k centru, ale na druhou stranu.

Zájem diváků a fanoušků je velký. V Olomouci, Třebíči, Hradci Králové i Praze byla kapacita místa, na kterém O5 a Radeček vystupovali, naplněna. V některých městech dokonce musela kapela přidávat další vystoupení. Na střeše Café Vítkov se sice mohlo ve středu večer zdát, že by se tam ještě další diváci vešli, nicméně bezpečnostní předpisy jsou to, co kapela logicky ctí.

„Je to docela adrenalin. Já i bratr trpíme na závratě a leckdy nemáme při pohledu do prostoru dobrý pocit. V neděli v Jeseníku nás bude na střechu vyvážet zdvižná plošina. Ještě nevím, jestli do ní vůbec budu schopen nastoupit. Ale asi budu muset, když jsem zpěvák,“ prozrazuje s úsměvem Tomino.

Ondřej dodává, že mu před chvíli volali pořadatelé chystaného vystoupení v Jeseníku s tím, že budou muset objednat velkokapacitní zdvižnou plošinu, aby návštěvníky dokázali na střechu dopravit včas.

Jako host se představil písničkář Pokáč.

FOTO: Lucie Levá

Za rok zase

Nadšení z probíhajícího turné je v kapele tak velké, že už nyní uvažuje o tom, že by podobné uspořádala i v příštím roce. „Původně jsem měl dojem, že bychom se měli držet hesla Dobrého pomálu. Myslel jsem si, že se k takovému turné vrátíme za dva tři roky. Teď ale máme pocit, že když je o koncerty tak velký zájem, mají úžasnou atmosféru a vybrané prostory jsou tak nádherné, rádi bychom to zopakovali už příští rok. Ukazuje se, že tenhle hospodský nápad nebyl špatný,“ říká Ondřej Polák.

Koncertní blok na střeše Café Vítkov zahájil písničkář Pokáč. O5 a Radeček pak hráli své největší hity, koncert rozdělili na dvě části a bavili přítomné i řadou historek. V neděli hraje kapela v Jeseníku, 26. a 27. května v Šumperku a 29. května končí turné v Zábřehu.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: