„Ta schůzka se odehrála zhruba před měsícem. Hovořili jsme asi pětačtyřicet minut, vše se natáčelo a náš rozhovor byl konfrontační. Jakeš dokonce několikrát zvýšil hlas,” vyvrací Věchet komentáře na sociálních sítích, které ho obviňují z toho, že pozváním Jakeše legitimizoval komunistický režim a pošpinil tradici festivalu, na němž pravidelně hrají i kapely někdejšího undergroundu a jehož častým návštěvníkem byl i prezident Václav Havel.

„Ptal jsem se ho, proč zakazovali festival, zavírali písničkáře a rozháněli podobné akce. Na konci jsem mu ukázal fotografii s rozesmátými diváky a řekl mu, že kdyby byli stále u moci, ti lidé by se takto nemohli sejít. Nabídl jsem mu, aby si přišel poslechnout ty, které on a jeho režim potlačovali a zavírali,“ vysvětlil Právu Věchet a dodal, že zveřejněné video je vytržené z kontextu.

Na to konto nicméně skupiny The Plastic People of the Universe a Už jsme doma odřekly na festivalu účast. „Skupina Už jsme doma s okamžitou platností ruší svoje účinkování na festivalu Trutnov, a to jednou provždy. Zároveň vyzýváme všechny kapely a také všechny potenciální účastníky akce, aby tento festival bojkotovali a nejezdili na něj,“ napsali Už jsme doma na svůj facebookový profil.

Věchet: Plastiky chápu, ale UJD jsme ani nezvali

„Z devadesáti kapel, které jsou na festival pozvané, odmítly jen dvě. U Plastiků to chápu, patří to k nim. Ale Už jsme doma nemají co rušit, protože jsme je k našim wigwamům nepozvali a na ničem jsme s nimi nebyli domluveni,“ řekl Právu Věchet.

Festival se bude konat od 18. do 1. srpna v Trutnově.