Největším konkurentem mu je ale dramatický snímek Chlapectví a nečekaně překvapit by mohl i Americký sniper v režii Clinta Eastwooda. O ocenění za nejlepší film usilují ještě snímky Grandhotel Budapešť, Kód Enigmy, Selma, Teorie všeho a Whiplash.

Slavnostní vyhlášení držitelů zlatých sošek se uskuteční v neděli večer místního času v Los Angeles.

Pro cenu za nejlepšího herce mnozí favorizují kromě Michaela Keatona i britského herce Eddieho Redmaynea. Ten ztvárnil ve filmu Teorie všeho tělesně postiženého slavného vědce Stephena Hawkinga. Sošku pro nejlepší herečku v hlavní roli má šanci získat Julianne Mooreová za roli ženy potýkající se s Alzheimerovou chorobou ve snímku Still Alice.

Mezi snímky nominovanými na nejlepší neanglicky mluvený film bude chybět český zástupce Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, který se loni v prosinci nedostal do užšího výběru. Filmoví kritici předpovídají, že sošku by si v této kategorii mohl odnést ruský snímek Leviatan, který je kritickým obrazem státem a církví organizovaného útlaku v Rusku. Polský snímek Ida je nominován v této kategorii i za kameru.

V kategorii celovečerní dokument je navržen snímek CitizenFour Laury Poitrasové o bývalém zaměstnanci amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi, který upozornil na plošné sledování komunikace, jež tyto služby provádějí. Nominován je i dokument o fotografce Vivian Maierové, stejně jako snímek o závěru války ve Vietnamu (Last days in Vietnam, Poslední dny ve Vietnamu) nebo snímek Wima Wenderse o brazilském fotografovi Sebastiãu Salgadovi Le Sel de la terre (Sůl země).

Již 87. ročník udílení Oscarů bude moderovat herec Neil Patrick Harris, známý především z oblíbeného televizního sitkomu Jak jsem poznal vaši matku. Celkem se budou udílet ceny ve 24 kategoriích.