Seriál se odehrává na počátku 20. století, kdy se v New Yorku v nemocnici Knickerbocker snaží tým lékařů a sester posunout medicínu do moderní éry. Lidé žijí ve špíně a bídě, jejich zdravotní stav je neradostný, nejsou k dispozici antibiotika, a tak umírají i z banálních příčin. Tým doktora Thackeryho zkouší nové léčebné postupy - někdy pacient zemře, jindy ale dokáží nemožné.

Poněkud strohý a drsný Thackery pracuje na 100%, všichni to vědí a respektují ho. Jenže přepracovaný a osamělý lékař se také propadá do závislosti na kokainu, která ohrožuje pracovní nasazení. Navíc vede spory s dcerou bohatého sponzora nemocnice Cornelií, která mu doporučí černošského chirurga. Toho Thackery naprosto odmítá, ne z rasistických pohnutek, ale proto, že bílí pacienti nenechají černocha, aby na ně sáhnul, čímž je pro něj jako lékař nepoužitelný.

Clive Owen jako doktor Thackery

Clive Owen jako doktor Thackery

FOTO: Cinemax

I když se na základě prvního dílu nedá recenzovat celý seriál, přinejmenším naznačuje, že může jít o relativně originální dílko, které vybředne z klišé často příšerných lékařských seriálů české, německé i americké výroby. Místo laciných interiérů se divák dočká plnohodnotného filmového pojetí, kvalitních historických kulis a kvalitních herců.

Steven Soderbergh, který natočil uznávané filmy Sex, lži a video, Erin Brockovichová, Traffic - nadvláda gangů nebo Liberace!, se snaží poctivě zachycovat pomalé pokroky vědy, tehdejší operační postupy nebo „strašidelné“ lékařské nástroje a přístroje. Navíc přidává nekorektní černý humor, jehož zdrojem je hlavně rázná sestra Harriet a sprostý řidič sanitky.

Hlavní roli Thackeryho dostal známý britský herec Clive Owen, jehož si můžete pamatovat z dramatu Gosford Park, akčního filmu Sin City - město hříchu, skvělé Cuarónovy sci-fi Potomci lidí či thrilleru International.