Role hlavních hvězd se letos ujala britská čtveřice Blur, která přilákala pod hlavní pódium největší počet fanoušků. Ti měli příležitost si s ní zazpívat téměř všechny hity z průběhu její dlouhé hudební kariéry včetně toho závěrečného Song 2.

Muzikanti začali koncert písničkou Girls & Boys a následovala There’s No Other Way. Tím dostali publikum na svou stranu, a když pak oznámili, že se blíží bouřka, zavládlo v publiku ohromné nadšení, protože úmorná čtyřicítková vedra sužovala Sziget po celý týden.

Pánové Albarn, Coxon, James a Rowntree to pořád umějí, na pódiu se baví a skladby jako Country House fungují skvěle, přesto lze říct, že svůj vrchol mají za sebou.

To lze říct i o hvězdě sobotního večera, popovém zpěváku Michaelu Holbrooku Pennimanovi vystupujícím pod jménem Mika. Jeho set byl druhým nejsledovanějším vystoupením na Szigetu. Svou kariéru nastartoval první deskou Life In Cartoon Motion (2007) a pak se snažil neúspěšně vrátit na výsluní s druhou The Boy Who Knew Too Much (2009). Bylo to znát i během koncertu, největší ohlas sklízely skladby z debutu.

Majitel jednoho z aktuálně nejznámějších falzetů využíval často piano a komorní atmosféru skladeb střídal s náladou skákavou. Na Szigetu ale nebyl ve své kůži, a proto vystoupení působilo jako těžkopádná, pomalu se rozjíždějící lokomotiva. Naštěstí přidával na tanečních beatech, kapela šlapala jako hodinky a fanynky pod pódiem svému idolu pomáhaly, jak jen to šlo. Druhá polovina vystoupení nakonec ukázala, že Miku by bylo předčasné odepisovat.

Skvělí Biffy Clyro i Skunk Anansie

To hvězdy předešlých dní festivalu se rozhodně o svou kariéru obávat nemusí. Pop-metal skotských Biffy Clyro šlapal jako hodinky a ani na Szigetu muzikanti nezaostali za svou pověstí jedné z nejlepších festivalových kapel. Nabídli velmi povedené vystoupení s úžasnou energií doplněné skvělou projekcí.

Nick Cave s Bad Seeds

Nick Cave s Bad Seeds.

FOTO: David Peltán, Právo

Nick Cave, který vystoupil ve středu, je veterán, jenž zažil ve své dlouhé kariéře ledacos. A tak si tento u nás populární démonický zpěvák, skladatel, básník a spisovatel koncerty vyloženě užívá, stejně jeho znovuobnovení The Bad Seeds. Cave byl sugestivní a neváhal sáhnout i po starších věcech. Bylo to výborné vystoupení.

Mezi nejlepší na hlavním pódiu patřilo živočišné vystoupení Skunk Anansie, energická a zajímavá show Enter Shikari či přehlídka toho, čím dobyl Londýn, Anglii i svět britský rapper Dizzee Rascal.

Umělci ze dvaapadesáti zemí

Program festivalu se odehrával na padesáti čtyřech místech celého ostrova a sjeli se na něj umělci z padesáti dvou zemí světa. Výborní byli Dub FX, Parov Stelar Band, Hadounken!, Dubioza Kolektiv či Woodkid, který ale trochu doplatil na přeslechy z vedlejšího tanečního pódia. Za vidění stály hvězdy britské taneční scény Chase & Status, tentokrát live a v plné parádě, či producentské duo Nero, známé především díky rozpoznatelnému zvuku, který kombinuje hutné dubstepové linky s melodickými vokály.

Unikátní byli francouzští Wax Tailor, hrající trip hop, skvěle bavili veteráni punkové scény Bad Religion nebo američtí !!! (vyslovujte: čik, čik, čik).

Kapely z ČR

Na festivalu hráli a neztratili se ani zástupci české hudby. Čankišou vystupovali na druhé největší venkovní scéně, Terne Čhave v Roma Tent stanu na závěr festivalu a vítěz českého YouTube Festu IAN v nultý den koncertoval na talentovém pódiu. Své zástupce měli na festivalu i Slováci. Bluesové trio Jerguše Oravce bude například brzy vydávat album u Indies Scope, a tak ho uvidíme často i v Čechách.

Festival Sziget je unikátní týdenní zábavný projekt, který v České republice nemáme. Z čistě hudebního festivalu se rozrostl a nabízí řadu doprovodných akcí, divadel, výstav a performancí. Ano, začíná trošku vypadat jako pouť. Ale pouť, na níž hrají světové hvězdy a vystupují přední umělci, stojí za to navštívit.

Přestože je perfektně organizačně zvládnutý, přece jen se mu nevyhnuly drobné přehmaty. Ať to byly již zmiňované přeslechy z taneční scény do obřího stanu A38, častá nevyváženost zvuku v tomto stanu, zařazení světových hvězd taneční scény již na půl osmou, nebo ve stejný čas na dvou největších scénách hrající ska kapely, jinak nepříliš zastoupený žánr na festivalu.