"Lacrimae je už téměř dva roky starý nápad. Výjimečný je tím, že spojil tři naprosto odlišné soubory. Z nich nejlepší zázemí má švédský Cirkus Cirkör, kde se například 25 lidí v kanceláři stará o to, aby mohlo být šest lidí na jevišti. Nejalternativnějším kolektivem je soubor Cahin Caha. Pro nás to je velká výzva pracovat s lidmi, kteří se novým cirkusem zabývají už 15 až 20 let," řekl Novák o projektu, který se jindy a jinde nebude opakovat. Zároveň to bude poprvé a možná i naposled, kdy se členové těchto souborů setkají na jednom jevišti.

Společné představení nazvané Lacrimae má formu kabaretu a je ochutnávkou z připravovaného třídílného projektu, který tvoří principálové těchto souborů Tilde Björfors, Daniel Gulko a Rosťa Novák. Premiéra samostatných představení, z nichž letos na Lacrimae návštěvníci uvidí části, bude v roce 2013 v Marseille a repríza na příštím ročníku Letní Letné.

"Každý ze souborů má svůj díl v jiném stádiu rozpracovanosti, někdo už má hotovou hudbu, jiný kostýmy. A tak můžeme nahlížet pod pokličku, jak podobný projekt vzniká," podotkl Novák. V obsazení se objeví nejen Švédové, Francouzi a Češi, ale i Španělé a Švýcaři. To platí i o Cirku La Putyka, který má poprvé zahraniční akrobaty, absolventy cirkusových univerzit v Evropě. Tématem jejich produkce je Risk, spolu s nimi vystupuje mládenec, který je od hrudníku dolů ochrnutý.

Akrobacie na volném laně

Výsledek bude představen na sedmi večerech. Švédové přispěli provazochodci s mistrovskou akrobacií na volném laně a akrobatkou na hrazdě. Soubor Cahin Caha nabídne vystoupení svého šéfa Daniela Gulka a vzdušných akrobatů, jehož tématem je erotičnost.

Celý projekt vzniká už přes rok v rámci řady společných workshopů, kdy si členové a sami tvůrci předávají zkušenosti a obohacují se navzájem. "V současné Evropě je takové spojení nevídané. Už proto, že jde o koncentraci téměř dvacítky talentovaných lidí," řekl Rosťa Novák.

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady už podeváté. Ve festivalovém městečku s cirkusovými stany si to své najdou milovníci špičkových artistických výkonů i třeba rodiny s dětmi, které hledají program přes den. Dalšími lákadly budou kanadský soubor 7 Fingers a francouzský Cirque Galapiat.