Své hlasy do žebříčku nejlepších filmů v dějinách zaslalo 846 oslovených účastníků. Před deseti lety se v magazínu Sight and Sound dopracovali k jen mírně odlišným výsledkům, vyhrál Občan Kane o pět hlasů.

Vertigo je dnes považováno za majstrštyk, hluboký, mnohovrstevnatý příběh o lásce a chorobné posedlosti. A jak už to bývá, v době svého uvedení to nebyl nijak mimořádný hit, někteří prý mluvili i o zklamání.

Hlavní role dostali James Stewart a Kim Novaková. Psychologický thriller sleduje bývalého policistu Fergusona. Ten trpí závratí (odtud název Vertigo) a zamiluje se do ženy, kterou měl sledovat. Děj je inspirován francouzským románem autorské dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac Mezi mrtvými, který si ale režisér silně přizpůsobil a poameričtil.

Kim Novaková

Kim Novaková

FOTO: Universal

Film fascinuje odborníky novátorskými kamerovými triky, hudbou i hereckými výkony. Scénář neustále překvapuje zvraty, které znejišťují diváka a jeho předpoklady o postavách.

Na žebříčku je zajímavé, že všechny filmy jsou velice staré (ani jeden v TOP TEN nepřekročil hranici šesté dekády minulého století) a většina spadá do anglo-americké produkce, i když pozoruhodné třetí místo zaujalo velmi málo známé japonské drama Příběh z Tokia (Yasujiro Ozu). Lze namítat, že třeba Friedrich Wilhelm Murnau je Němec, jenže Východ slunce natočil v Hollywoodu s tamními herci a producenty.

Do žebříčku se dostaly také němé filmy z dvacátých let - Muž s kinoaparátem (Dziga Vertov, 1929) a Utrpení Panny orleánské (Dreyer, 1927). Největší „novinkou“ je 2001: Vesmírná Odysea Stanleyho Kubricka, která pochází z roku 1968.