Pro Právo Rösel v pátek uvedl, že jde o omyl a nepochopení: „Koncepci jsme prezentovali na ministerstvu kultury 28. června a 30. června jsme ji v písemné podobě předali odboru muzeí a galerií. Bylo nám řečeno, že pokud bude tato koncepce během července oponována, budou po nás chtít další podrobnější vysvětlení. Žádnou jinou oficiální zprávu nemáme.“

Vladimíra Rösela jmenoval do funkce generálního ředitele Národní galerie loni k 1. červnu bývalý ministr kultury Jiří Besser (STAN) a jím předložená koncepce se týká především dalšího financování a provozu galerie

Rösel má podle Ševčíkové na dopracování materiálu další měsíc, odevzdat jej má do konce července. Co přesně bude součástí nové koncepce, není zřejmé. Podle dřívějších vyjádření vedení NG by ale měla obsahovat například nové rozmístění stálých expozic, Rösel také naznačuje, že by chtěl instituci jinak než dříve řídit po ekonomické stránce. Reorganizaci expozic NG plánuje uskutečnit do roku 2016, kolik bude stát, není zřejmé, ale podle informací v předložené koncepci chybí právě specifikace plánovaných vynaložených financí.

Ani rok působení nového ředitele NG nepřinesl odpovědi na to, zda bude galerie i nadále spíše muzeem umění, což prosazoval bývalý ředitel, nebo se více zaměří na pořádání krátkodobých výstav. Na koncepci se čeká také kvůli tomu, že již od loňského září není obsazené místo ředitele Sbírky moderního a současného umění, spekulovalo se totiž také o tom, že by změny mohly nastat i v organizaci jednotlivých sbírek NG. Galerie přinejmenším říká, že chce výrazně změnit prezentaci moderního a současného umění.

Model řízení by podle Rösela měl být příjmový

Francouzské umění 19. a 20. století, které je tahákem Veletržního paláce, by se mělo dostat do paláce Kinských, tedy do centra Prahy, kde si jej údajně mohou lépe najít turisté. Gotika se přesune z kláštera sv. Anežky do Salmovského paláce, tedy zpět na Hrad. Do Anežského kláštera se vrátí umění 19. století.

Model řízení by podle Rösela měl být příjmový, nikoli nákladový; výše příjmů by měla určit rozsah aktivit NG, nákladový model podle něj vede k zadlužování organizace. Po svém nástupu do funkce prý zjistil, že NG má závazky za nesplacené faktury ve výši téměř 50 miliónů korun. Postupně je splácí, avšak na úkor výstavního programu.

NG letos dostala od státu 227 miliónů korun, ale ani s výnosy ze vstupného a pronájmů podle vedení NG nepokryje příspěvek potřeby spojené s veřejnou službou, zvláště s výstavním programem. Loni totiž byly celkové náklady NG i po úsporách 330 miliónů korun.