"Miler zemřel dnes kolem 15:00," potvrdil ČTK úmrtí umělce lékař ze sanatoria v Nové Vsi pod Pleší, kde se Miler léčil.

"Zdeněk byl takovou hvězdou mezi námi, protože se svými figurami stal mezinárodní," řekl ČTK jeho vrstevník a další legenda českého animovaného filmu Břetislav Pojar, kterému v říjnu bylo 88 let.

Jak uvedl, Miler byl klasikem kresleného filmu. "Vytvořil postavy a typy, které stále přežívají, jsou v tomto žánru prakticky nesmrtelné," dodal Pojar.

Zdeněk Miler se narodil v roce 1921 v Kladně a od malička mířil na dráhu výtvarníka. Po válce začal pracovat v Baťových ateliérech kresleného filmu ve Zlíně. Poté přešel do studia Bratři v triku k Jiřímu Trnkovi. Trojice kudrnatých kluků, kteří jsou symbolem tohoto studia, je rovněž jeho dílem.

Video

Jak krtek ke kalhotkám přišel. Zdroj: Youtube.com

Jeho prvním samostatným počinem byla pohádka O milionáři, který ukradl slunce na motivy díla Jiřího Wolkera. Jako ilustrátor pracoval pro nakladatelství Albatros.

Postava Krtečka vznikla v roce 1954, první film s ním se pak objevil v roce 1957 a jmenoval se Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Na festivalu v Benátkách obdržel hlavní cenu Zlatého lva. Postupně s Krtečkem v hlavní roli vzniklo na padesát filmů.

Jak Miler prohlásil, malého krtka si vybral proto, že jej ve svých filmech neměl Walt Disney. "Walt Disney použil pro své kreslené filmové příběhy téměř všechna zvířátka, jen jedno ne. To jsem si vybral já," řekl Miler už dříve. Dodal, že na postavu krtka přišel kdysi při procházce, když zakopl o krtinu.

Zajímavostí je, že Krteček ani další postavy kromě prvního dílu nemluví, vydávají jen zvuky, jejichž autorkami jsou Milerovy dvě malé dcery. Kvůli snadné srozumitelnosti je tak Krteček oblíbený i u dětí v zahraničí, například v Německu, Polsku, ale i v Japonsku.

Zdeněk Miler oslavil devadesátku v únoru. [celá zpráva]

Astronaut Andrew Feustel s americkým velvyslancem Normanem Eisenem a postavičkou Krtečka, která jej doprovázela při letu do vesmíru

Astronaut Andrew Feustel s americkým velvyslancem Normanem Eisenem a postavičkou Krtečka, která jej doprovázela při letu do vesmíru

FOTO: Petr Horník, Právo

Americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny, si plyšového Krtečka vzal dokonce na cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), takže se dá bez uzardění říci, že Krteček dobyl i vesmír.

Informace o úmrtí Zdeňka Milera přišla v okamžiku, kdy jeho vnučka Karolina oznámila vznik Nadace Zdeňka Milera, jak stojí v oficiální tiskové zprávě. Nadace má podporovat vzdělávání dětí a zpříjemnit jejich výuku alternativními metodami.