Hlavní obsah

Zpověď Roberta Neffa Nováka: Selhal jsem a omlouvám se

Robert Neff Novák, obviněný za vraždu své ženy Ireny, se poprvé od svého zatčení vyjádřil ke svému činu i k tomu, jak se ho pokoušel zakrýt. Ve třístránkovém prohlášení, které poskytl deníku Právo, se za zabití dcery spisovatele Ondřeje Neffa omlouvá a popisuje i to, co ho k vraždě dohnalo.

Zpověď Roberta Neffa Nováka: Selhal jsem a omlouvám se

„Rád bych veřejně vyjádřil svou nejupřímnější lítost nad zoufalým činem, kterým jsem připravil o život svojí ženu Irenu, maminku naší dcery Dominiky, a nad vším, co tomuto činu následovalo až do okamžiku, kdy jsem se ke všemu přiznal. Selhal jsem jako člověk, jako manžel, otec i syn, ale také jako přítel a kamarád,“ napsal Robert Neff Novák z vazby.

Novák ve svém dopise uvedl, že svou ženu zabil v afektu během ostré hádky: „Měl jsem jednat s chladnou hlavou a nenechat se vyprovokovat ke zkratovitému, zoufalému a odsouzeníhodnému zločinu.“

„Irena hádky doslova vyhledávala a vyvolávala z jakéhokoliv, i toho nejmalichernějšího a nejzbytečnějšího důvodu. Ale když už k hádce došlo, mohl jsem se sebrat a odejít, jako už tolikrát předtím, když na mne Irena začala křičet, ponižovat mě, urážet mě, nadávat a posmívat se mi,“ napsal Novák.

:. Irena Neffová s manželem (FOTO: Archiv rodiny)

Ondřej Neff podle svých slov považuje toto Novákovo prohlášení za nehoráznost. „Jsem pobouřen tím, že takto hodnotí charakter mé zavražděné dcery. Pokládám to za nehorázný pokus ovlivňovat soud ještě předtím, než začal. Fakta jsou taková, že mu má dcera ve středu sdělila, že se s ním hodlá rozvést a toho rozhodnutí nepřežila déle než dva dny,“ řekl k tomu Právu Neff. Dodal, že až do vynesení rozsudku se k tomu nechce dále vyjadřovat.

Novák ve své zpovědi uvedl, že se za svůj čin omlouvá. „Cítím bytostnou potřebu omluvit se zejména panu Neffovi, Ireny Otci, jejímu bratrovi Davidovi a celé rodině, naší maličké dceři Dominice, svým rodičů, a celé naší rodině, ale také všem nejbližším přátelům, kamarádům, známým a všem lidem, kterým jsem lhal a zapíral,“ kaje se Novák.

Ke snaze zahladit stopy po svém činu ho prý vedl panický strach, že by se v případě jeho přiznání neměl kdo starat o dceru. „Teď vím, že moje zoufale bezradné rozhodnutí zapírat nebylo správné,“ uvedl Novák s tím, že je rád, že se o malou Dominiku rozhodl postarat Irenin bratr David. „Dominika si zaslouží to nejlepší a David se o to dokáže postarat,“ poznamenal Novák.

Celou dobu bezúspěšného pátrání po jeho ženě se podle svých slov trápil výčitkami svědomí. „Kolikrát jsem si říkal, že toho lhaní a zapírání už bylo dost. Nevěděl jsem, jak dlouho to můžu všechno vydržet, ale pomyšlení na osud naší jediné dcery mě stále nutilo v tom celém zoufale schizofrenním a tragickém divadle pokračovat.“ Přiznání u policejního výslechu prý bylo pro Nováka úlevou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků