Hlavní obsah
Obžalovaná soudkyně Markéta Lehká v jednací síni Foto: Karel Otcovský, Právo

Znalci se přou v kauze soudkyně obžalované z jízdy v opilosti, vznikne další posudek

Mostecký soud pokračoval v úterý v rozplétání případu, ve kterém čelí soudkyně ústeckého krajského soudu Markéta Lehká obžalobě, že řídila pod vlivem alkoholu. Kvůli rozdílným závěrům dvou předchozích znaleckých posudků nechá soudce Benno Eichler vypracovat revizní posudek.

Obžalovaná soudkyně Markéta Lehká v jednací síni Foto: Karel Otcovský, Právo
Znalci se přou v kauze soudkyně obžalované z jízdy v opilosti, vznikne další posudek

Soudkyni hrozí až rok vězení, vinu odmítá. Policisté zastavili obžalovanou loni v prosinci, protože se jim nezdál styl jízdy vozu, který řídila. Při dechové zkoušce pak ženě naměřili 1,8 promile alkoholu, po pěti minutách činila hodnota 1,75 promile. S krevním testem Lehká nejprve souhlasila, poté ho však opakovaně odmítla.

U soudu vypověděla, že se celý den cítila unavená a nebylo jí dobře. Vzala si proto bromhexin, těsně před zastavením policejní hlídkou si navíc stříkla do krku stopangin. Znalec obžaloby zcela vyloučil, že by naměřené hodnoty byly způsobeny uvedenými léky.

Znalkyně obhajoby Eva Herkommerová v úterý u soudu řekla, že při dechové zkoušce nebyly splněny všechny podmínky nutné pro její správné provedení, a zkouška tak není podle ní věrohodná. „Shodneme se, že v dechu byl etanol. Dechová zkouška ale nebyla provedena tak, jak provedená má být. Nedošlo například ke stabilizaci dechového přístroje v terénu a ten nebyl dostatečně vzdálen od zařízení, která vysílají vlny. Vliv mohlo mít i chladné počasí,“ poznamenala znalkyně.

Videozáznam z incidentu, který soudce v síni přehrál, potvrdil policistovu výpověď o neuspořádané jízdě obžalované. „Není to sice od pangejtu k pangejtu, jak říkal, nicméně takto se neřídí. Obžalovaná vjela do protisměru, ohrozila protijedoucí automobil a znovu vjela na střed," komentoval soudce záznam.

Z videa je dále patrné, že obžalovaná dýchala do přístroje několikrát, protože výdech nebyl dostatečný k záznamu hodnot. „Nechci na krev, chci normálně správní delikt," odvětila Lehká k dotazu policisty, zda se podrobí krevnímu testu. Výsledek první dechové zkoušky provedené v 17:28 hodin byl 1,8 promile a u druhé provedené v 17:33 hodin byla hodnota 1,75 promile.

„Byl to alkohol, tady není vůbec o čem diskutovat,“ shrnul již dříve závěry svého posudku znalec obžaloby Jiří Fišer. U stopanginu je podle něj možné, že koncentrace vyletí velmi rychle nahoru, následně však rychle padají dolů. U druhé dechové zkoušky by tak podle Fišera byla hodnota již mizivá.

Podle znalkyně obhajoby je však vhodné opakovat zkoušku ještě po patnácti až třiceti minutách. Soud odročil hlavní líčení na 5. listopadu. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) Lehkou dočasně zprostila výkonu funkce místopředsedkyně ústeckého krajského soudu a podala na ni kárnou žalobu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků