Hlavní obsah
Věra Marešová u soudu Foto: Jan Handrejch, Právo

Zdravotní sestra Marešová vysoudila na TV Nova 1,2 milionu

Městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že TV Nova musí zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit 1,2 milionu za to, že v reportáži a článcích o jejím trestním stíhání novináři nerespektovali presumpci neviny. Ve sporu s Czech News Center jí soud v minulosti pravomocně přiznal 900 tisíc korun.

Věra Marešová u soudu Foto: Jan Handrejch, Právo
Zdravotní sestra Marešová vysoudila na TV Nova 1,2 milionu

Obvodní soud pro Prahu 5 loni v listopadu ve sporu s Novou nepravomocně rozhodl, že má ženě zaplatit milion korun. Odvolací senát městského soudu ve čtvrtek částku zvýšil. Soudkyně Veronika Křesťanová upozornila, že média, nejen žalovaná televize, se dopustila hrubého zásahu do presumpce neviny. Šlo podle ní o značný a neodčinitelný zásah do práv Marešové a je na místě přiznat ženě zadostiučinění.

Podle Křesťanové také televize Nova neprojevila dostatečnou sebereflexi. Vyšší částku oproti té, kterou soud uložil zaplatit CNC, soud odůvodnil mimo jiné tím, že inkriminované výroky byly zveřejněny v televizním vysílání, a to i v hlavní zpravodajské relaci.

Marešová v minulosti přes svého právníka vzkázala, že chce, aby mělo přiznané zadostiučinění preventivní funkci. Zástupkyně TV Nova u soudu už dříve připustila, že v některých reportážích a článcích použila nevhodné výrazy, odškodnění by ale podle ní mělo být nižší.

Marešová v žalobě chtěla po televizi 12 milionů korun za reportáže nebo články, ve kterých byla označována mimo jiné jako „sestra smrt“ nebo „vraždící sestra“.

Odškodnění Marešová požadovala i po vydavatelstvích Mafra (6,7 milionu korun), Economia (dva miliony korun), VLM (2,6 milionu korun) a televizi Prima (6,7 milionu korun), po Czech News Center chtěla původně 4,8 milionu korun.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Marešová byla obviněna z šesti vražd, soudy ji osvobodily.

Nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly. Kvůli nezákonnému rozhodnutí o svém trestním stíhání a za ztížení společenského uplatnění se Marešová v jiném řízení domáhá od státu pěti milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků