Hlavní obsah
 

Zbraň jsme brali kvůli sebeobraně, řekl u soudu muž v případu vraždy sběratele známek

Vraždu 50letého sběratele známek z Prahy začal v pondělí projednávat Krajský soud v Hradci Králové. Během jízdy automobilem jej podle obžaloby zastřelila Petra Janáková, zatímco její tehdejší manžel Jaroslav Janák vůz řídil. Vraždou si dvojice měla přijít na 30 tisíc korun.

 
Zbraň jsme brali kvůli sebeobraně, řekl u soudu muž v případu vraždy sběratele známek

Tělo oběti našel loni v polovině září v kukuřičném poli u Horní Nové Vsi u Lázní Bělohrad náhodný chodec. V průběhu vyšetřování vyšlo najevo, že se manželé měli už před tímto činem pokusit zavraždit další tři lidi, z toho jednoho hned dvakrát. Důvodem bylo vždy řešení jejich neutěšené finanční situace a dluhů.

Pouze v posledním případě svůj čin dokonali. Janáková se k vraždě sběratele u soudu přiznala, ostatní obvinění odmítla. Tvrdila také, že se o záměru sběratele zabít dozvěděla až osudný den, asi dvě hodiny před odchodem z domova.

Nedal jsem žádný pokyn, aby ho (manželka) zabila. Zastřelila ho sama za sebe.
obžalovaný Janák

„Manžel našel nějakého pána. Domluvil schůzku s tím, že se ten pán okrade o peníze. Až ten den ráno jsem se dozvěděla, že je domluvena schůzka a pojede se pro něj do Jičína a cestou na Bělehrad se zastřelí,“ tvrdila žena u soudu. Nad tím, co dělá, prý nepřemýšlela.

Rozvedli se

„Nechtěla jsem, aby to zašlo tak daleko. Bylo mi špatně. Snažila jsem se o tom nepřemýšlet, spoustu věcí si nepřipouštět. V současné době jsme už rozvedeni. V životě bych si už nenechala od nikoho nic nařizovat,“ uvedla u soudu s tím, že manžel byl prý žárlivý, dělal scény a mlátil ji. Podle svých slov byla jeho loutka.

Spoluobžalovaný exmanžel má na průběh událostí jiný názor. Muže prý nechtěli zabít, ale vylákat mimo lidi, svázat a okrást. „Tu zbraň jsme brali kvůli sebeobraně. Chtěli jsme ho jen okrást a odejít. Nedal jsem žádný pokyn, aby ho (manželka) zabila. Zastřelila ho sama za sebe,“ tvrdí Janák, který působil celou dobu své výpovědi méně sebevědomým dojmem než jeho bývalá žena.

Jaroslava Janáka a Petru Janákovou přivedla k soudu eskorta z vazby, Martin Herzán je souzen na svobodě.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Spolu s dnes již rozvedenou manželskou dvojicí byl obžalován také Martin Herzán (43), který měl uzavřít životní pojistku s jednou z obětí. Poté, co by byla oběť odstraněna, vyplacenou částku si měli podle obžaloby rozdělit. Poškozeného se ale podle spisu ani nadvakrát nepodařilo Janákovi v létě 2016 zabít.

Sjednali pojištění

Herzán přiznal, že sjednávali pojištění, ale že šlo od počátku o promyšlený zločin, odmítl. „Nedomlouvali se na ničem, že by ho zabili,“ tvrdil obžalovaný Herzán.

Poté co nevyšel pojistný podvod, přišla na jaře 2017 podle spisu finta s nabídkou sběratelských předmětů. Nejprve se partneři snažili v květnu vylákat 49letého muže pod záminkou prodeje věcí z druhé světové války. Muži zachránilo život, že přišel o řidičské oprávnění a nemohl se na místo dostavit.

O dva měsíce později políčila povedená dvojice na 38letého filatelistu. Ten se vyhnul jisté smrti, když neměl u sebe hotovost. Peníze na případný obchod hodlal vybrat z bankomatu. Bohužel toto štěstí už neměl třetí sběratel, jehož tělo pak bylo nalezeno v září v kukuřičném poli nedaleko Lázní Bělohrad.

Hlavní líčení bude výslechy svědků a soudních znalců pokračovat až do středy, další jednání je naplánováno na druhou půlku října, kdy by již mohl padnout rozsudek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků