Hlavní obsah
 

Zatímco majitelé nemovitosti v Praze spali, v bytě řádil zloděj

Ke vloupání vyjížděli v polovině března pražští policisté. Neznámý pachatel se v nočních hodinách vloupal do bytu, zatímco jeho obyvatelé spali. Umožnily mu to nedostatečně zajištěné vstupní dveře. Škoda je asi pět tisíc korun, pachateli hrozí až tři roky vězení.

 
Zatímco majitelé nemovitosti v Praze spali, v bytě řádil zloděj

Nemilé překvapení zažila jedna z rodin bydlící v panelovém domě v Jabloňové ulici v Praze 10 v úterý 17. března. „Pachatel využil toho, že si rodina dostatečně nezajistila vstupní dveře do bytu, nepozorovaně je otevřel a vstoupil dovnitř,“ sdělil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Zloděj z tašky v předsíni odcizil peněženku s hotovostí, osobními doklady a platebními kartami.

Vyšetřujícím kriminalistům se podařilo zajistit několik záběrů z bezpečnostních kamer. Zachycují neznámého muže, jak opakovaně platí odcizenými kreditními kartami. Stejný muž je také zachycen na záběrech z panelového domu, kde k vloupání došlo. Není tedy vyloučeno, že by pachatelem mohl být on.

„Pokud muže na záběrech poznáváte, nebo víte, kde by se mohl nacházet, neváhejte a kontaktujte bezplatnou tísňovou linku 158,“ řekl Rybanský.

Případ policisté prošetřují pro podezření ze spáchání trestných činů porušování domovní svobody, krádež a pozměnění platebního prostředku. Způsobená škoda se pohybuje okolo pět tisíc korun, pachateli hrozí v případě odsouzení odnětí svobody až na tři roky.

Čas nočních lapků

S přicházejícím létem nabádají policisté k opatrnosti. Teplé počasí je totiž obdobím tzv. „nočních zlodějů“, tedy zlodějů, kteří se vloupají do obydlí v nočních hodinách, a to i v případě, že jsou obyvatelé doma. Do bytů a domů se podle dlouhodobých policejních statistik dostávají nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo oknem.

Těmto incidentům se ale podle mluvčího policie Ladislava Beránka dá zabránit. „Doporučujeme zajistit pootevřená okna a balkonové dveře některým z mechanických prostředků zabraňujících úplnému otevření, případně elektronickým prostředkem, který akusticky upozorní na úplné otevření,“ řekl Beránek.

Vstupní dveře se pachatelům daří překonat i v případě, že jsou dovřené. „Zde doporučujeme především na noc uzamknout dveře a klíč ponechat v zámku ve vodorovné poloze,“ radí Beránek s poukazem na oblíbenou zlodějskou metodu, takzvaný bumping. Právě klíč ve zmíněné poloze této metodě zabrání.

Anketa
Zamykáte na noc vstupní dveře do bytu/domu?
Ano
91.3 %
Ne
7 %
Jak kdy
1.7 %
Celkem hlasovalo 483 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků