Hlavní obsah
Oblastní inspektorát práce pro Jihomoravský kraj a Zlínský kraj se sídlem v Brně Foto: Mapy.cz

Zaměstnával načerno Vietnamce, musí zaplatit pokutu 10 miliónů

Deset miliónů korun za nezákonné zaměstnávání Vietnamců. Takovou pokutu uložil podle zprávy Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), kterou má Právo k dispozici, inspektor v Brně podnikateli Edvardu Petříkovi z Brna. Podle SÚIP se jedná o nejvyšší pokutu uloženou v loňském roce.

Oblastní inspektorát práce pro Jihomoravský kraj a Zlínský kraj se sídlem v Brně Foto: Mapy.cz
Zaměstnával načerno Vietnamce, musí zaplatit pokutu 10 miliónů

Podle zprávy SÚIP podnikatel „umožnil 16 fyzickým osobám, cizincům vietnamské státní příslušnosti, výkon závislé práce dělníků ve výrobě, mimo pracovněprávní vztah a současně tím, že umožnil výkon nelegální práce“.

„Nic jsem nedostal“

Petřík měl zaměstnávat Vietnamce, kteří neměli pracovní povolení, v pronajatých prostorách od firmy Vodňanská drůbež, která patří pod koncern Agrofert, vlastněný do pátku ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Podle sdělení SÚIP dostal podnikatel Petřík mnohamiliónovou pokutu za totéž už před dvěma lety.

„Jednalo se o opakované porušení právních předpisů, kdy na základě kontroly provedené v roce 2012 byla zaměstnavateli uložena pokuta ve výši 7 300 000 Kč. Tato pokuta je pravomocná,“ píše se ve zprávě.

Už dřív byla zaměstnavateli uložena pokuta 7,3 miliónu korun.

Právu tuto skutečnost potvrdil Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora SÚIP. „Pokuta byla uložena v roce 2014, a to na základě kontroly provedené v roce 2012. Tato pokuta je pravomocná a o tom, zda ji zaplatil, nemáme informace. Správa a vymáhání pokut uložených orgány inspekce práce je v působnosti místně příslušného celního úřadu,“ řekl Právu.

Petřík, který podle informací v obchodním rejstříku podniká například ve výrobě textilií, ale i ve výrobě potravinářských produktů, Právu na dotaz sdělil, že žádnou pokutu nedostal, a zavěsil telefon.

Agrofert: To není naše věc

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka rozhodně popřel, že by koncern měl s touto kauzou cokoliv společného. „Sdružení JUDr. Petříka mělo v minulosti v areálu naší provozovny Modřice pronajaté nebytové prostory. Sdružení pana Petříka ale už nemá delší dobu u nás žádné prostory v nájmu. Žádné obchodní ani jiné vztahy nemáme. Pokud docházelo k nějakému nelegálnímu zaměstnávání, je to věc ryze mezi JUDr. Petříkem a příslušnými kontrolními státními orgány,“ sdělil Právu Hanzelka.

Dodal, že společnost Vodňanská drůbež žádné lidi bez pracovního povolení nezaměstnávala a nezaměstnává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků