Hlavní obsah

Žalobce žádá pro Berdychův gang celkem 200 let vězení

Soudce Petr Franc ve středu rázně ukončil ve velké kauze Berdychova gangu s původně 36 obžalovanými dokazování a vyzval k přednesení závěrečných řečí. Tím proces trvající již 11 měsíců vstoupil do závěrečné fáze.

Žalobce žádá pro Berdychův gang celkem 200 let vězení

Jako první se závěrečnou řečí vystoupil žalobce Tomáš Milec, který pro 20 obžalovaných navrhl soudu tresty v sazbě od 10 do 15 let vezení, což je v součtu okolo 200 let vězení. Tresty žádal za brutální loupeže na lidech a vykrádání kamiónů spáchané formou organizované skupiny s kořistí okolo 60 miliónů korun, za nedovolené ozbrojování a další trestné činy.

Nejtvrdší tresty v horní polovině trestní sazby (maximálně 15 let) Milec v závěru své 150minutové řeči žádal pro bývalého elitního policejního důstojníka pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem Josefa Opavu, jehož trestnou činnost označil za "vysoce společensky nebezpečnou", jeho komplice Luďka Žaluda staršího a recidivistu Josefa Kunstata.

Naopak shovívavější byl Milec například k bývalému kutnohorskému dopravnímu policistovi Jiřímu Železnému. Navrhl mu dolní hranici trestní sazby, což je 10 let vězení.

"Má podstatný podíl na objasnění trestné činnosti. Jako první se doznal a projevil lítost," vysvětlil. Jen ve třech případech žalobce připustil možnost podmíněného trestu. A dále žádal uložení peněžitých trestů a náhradní tresty v případě nezaplacení. Neuvedl však jakou peněžní částku a kdo by ji měl ze dvacítky obžalovaných zaplatit.

Berdych vyloučen z procesu

Ještě ve středu začali přednášet závěrečné řeči obhájci a pak přijdou ke slovu i obžalovaní. V pondělí mají závěrečné řeči skončit. Vyhlášení rozsudku Franc avizoval na polovinu ledna.

Milec v návrzích soudu vynechal obžalované Berdycha, Radka Trumpeše, Jana Zeleného alias Malého Honzu a Richarda Bardona. Ty totiž Franc z procesu vyloučil ke zvláštnímu projednání. Důvod je prostý.

"Loni v říjnu Franc vynesl nad Berdychem, Trumpešem, Zeleným a dalšími 10 obžalovanými rozsudek, kterým je poslal do vězení na skoro 125 let. O rozsudku však ještě musí rozhodnout odvolací senát pražského vrchního soudu. Teprve rozsudek vrchního soudu bude pravomocný a Franc pak bude moci vynést nad Berdychem, Trumpešem a Zeleným souhrnný trest," vysvětlil Právu právní expert.

Bardona soudce Franc z procesu vyloučil jen proto, že odmítl vyčkávat na to, až dostane od znaleckého ústavu psychologicko psychiatrický posudek. Čekání by totiž oddálilo termín vynesení rozsudku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků