Hlavní obsah
 

Žalobce by se měl léčit, nebo ze mě udělá celostátního Janošíka, řekl Rittig

Obvodní soud pro Prahu 5 opět propustil na svobodu lobbistu Ivo Rittiga obviněného v kauze předražených jízdenek dopravního podniku. Vazbu pro něj požadoval státní zástupce, protože Městský soud v Praze vyhověl Rittigově stížnosti a vrátil mu pas. Lobbista tak může vycestovat do zahraničí. Soud rovněž propustil advokáta MSB Legal Marka Stubleye.

 
Žalobce by se měl léčit, nebo ze mě udělá celostátního Janošíka, řekl Rittig

„Byli propuštěni ze zadržení. Návrhu na vzetí do vazby nebylo vyhověno,“ sdělila mluvčí soudu Vanda Činková. Soud podle ní Rittigovi a Stubleymu neuložil zákaz vycestování, protože by to bylo možné jen v případě, že by byl dán vazební důvod, a takové opatření by bylo alternativou vazby.

První Rittigova slova, když opustil budovu soudu, obsahovala kritiku směrem k dozorovému státnímu zástupci Adamu Borgulovi. „Asi by se měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně,“ prohlásil.

Podnikatel Ivo Rittig odchází od městského soudu

Foto: Jan Handrejch, Právo

Výsledek jednání přiblížil Rittigův advokát Vlastimil Rampula. „Soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 neuznal návrh pana státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze pana doktora Borguly s tím, že neshledal žádné důvody pro to, aby byla uvalena vazba na pana Rittiga. Dokonce zkonstatoval, že při situaci, kdy před měsícem nebyl dán důvod vazby a ani nebyl navrhován důvod vazby, současné navrhování vazby se mu jeví jako obcházení zákona,“ řekl Rampula.

Podnikatel Ivo Rittig (vlevo) se svým právním zástupcem Vlastimilem Rampulou

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Samotné včerejší rozhodnutí městského soudu, kterým byl zrušen zákaz vycestování, bylo použitelné i pro dnešní rozhodování Obvodního soudu pro Prahu 5. Proto byl pan Rittig ze zadržení dnešního dne s okamžitou platností propuštěn,“ doplnil Rampula.

Policisté přišli v šest ráno  

Rittig uvedl, že ještě neví, zda z Česka odcestuje. „Jestli takhle pan Borgula bude pokračovat dál, tak za chvilku tady ze mě udělá celostátního Janošíka,“ rýpl si znovu do státního zástupce lobbista.

Popsal i okolnosti svého zadržení. „Samozřejmě zase standardně, v šest hodin ráno, jako kdybychom se chystali zase odjet na 2,5 roku někam do zahraničí,“ podotkl.

„Stejný razantní nástup v šest hodin ráno, stejní zakuklenci. Ve své podstatě jsem koukal jak blázen, co se děje, neměli u sebe jediný papír. Tvrdili, že jdou na ústní pokyn pana zástupce,“ dodal Rittig.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků