Hlavní obsah
Starosta předává pamětní listinu a květinu předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové Foto: Michaela Marková, foto Jan Pavelka

Za vraždu milenky na dvanáct let za mříže

Na 12 let do vězení půjde za vraždu své milenky padesátiletý Miroslav Vašíček. Rozhodl o tom s definitivní platností pražský vrchní soud, který v pondělí zamítl odvolání obžalovaného a stvrdil tak rozsudek pražského městského soudu. V úterý to oznámil mluvčí odvolacího soudu Jan Fořt.

Starosta předává pamětní listinu a květinu předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové Foto: Michaela Marková, foto Jan Pavelka
Za vraždu milenky na dvanáct let za mříže

Helenu Cardovou (44) Vašíček podle obžaloby zastřelil předloni v květnu u zahrádkářské kolonie na Císařském ostrově v Troji třemi ranami z pistole. Poté ji odvezl autem do garáže v Praze 7 a policii oznámil, že jeho přítelkyně spáchala sebevraždu.

Vašíček se u soudu hájil tím, že se Cardová chtěla jeho pistolí zabít sama. Když se jí v tom snažil zabránit, začali se údajně o zbraň přetahovat a pistole vystřelila.

Soud: byla to poprava

Znalecké posudky však podle pražského městského soudu jednoznačně prokázaly, že takto se událost odehrát nemohla. Šlo doslova o popravu, oběť se nemohla nijak bránit, odůvodnil únorový rozsudek soudce.

Balistická expertiza podle verdiktu prokázala, že všechny tři střely vyšly ze vzdálenosti nejméně jednoho metru. Cardová ale měla paži dlouhou jen 70 centimetrů. Z toho podle soudního lékaře vyplývá, že na sebe nemohla střílet sama. Odborník na psychiatrii zase prohlásil, že není obvyklé, aby sebevrah střílel třikrát.

Podle psychologického posudku je Vašíček inteligentní muž s dobrým sebevědomím. Je však citově nevyzrálý, má komplikovaný vztah k opačnému pohlaví a má slabé ovládání pudového chování.

Psycholog vycházel z toho, že Vašíček byl podruhé ženatý a vedle Cardové měl ještě jednu milenku. Všechny ženy o sobě navíc věděly. Také Cardová byla podruhé vdaná a měla tři děti. "Ze zkušeností z manželské poradny vím, že tento systém je trvale nestabilní, dynamický a nepředvídatelný," řekl před soudem znalec. Podle něj byl vztah Cardové a Vašíčka založen na silné sexuální závislosti, byl rozporuplný a neujasněný.

Odvolání k Vrchnímu soudu v Praze podala Vašíčkova obhájkyně. Její klient se přesto k odvolacímu řízení několikrát nedostavil, protože byl dlouhodobě hospitalizován.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků