Hlavní obsah

Za vraždu kolegy z práce dostal dvanáct let

Až patnáct let vězení hrozilo jednašedesátiletému Stanislavu Matouškovi za to, že podle obžaloby zavraždil pětatřicetiletého Otomara Beránka, svého kolegu ze zaměstnání. Senát Krajského soudu v Hradci Králové jej ve středu potrestal vězením o tři léta kratším.

Za vraždu kolegy z práce dostal dvanáct let

Pro tento trestný čin je to spodní hranice zákonné sazby. Soudci vzali v úvahu polehčující okolnosti, jako například předchozí řádný Matouškův život. "Čin nijak neplánoval, učinil jej v okamžitém afektu. Na druhou stranu byl v té době příčetný a mohl své jednání ovládnout," řekl předseda soudního senátu Miroslav Mjartan.

Okamžitě zemřel

Tragédie se stala letos 22. ledna v areálu elektrárny v Opatovicích n.L. na Pardubicku. Matoušek napadl Beránka po předchozím konfliktu pod vlivem alkoholu. Zavíracím nožem jej nejprve bodl do levé strany hrudníku a pak ho bodl do krku. Rány způsobily Beránkovi devastující zranění v oblasti krku a muž zemřel dřív, než mu mohla být poskytnuta pomoc.

Dosud netrestaný Matoušek u soudu tvrdil, že si na událost nepamatuje, ale připustil, že pachatelem je on. "Ve vazbě jsem o tom přemýšlel a nedovedu si vysvětlit, co mě k tomu vedlo. Často do mě rýpal, trvalo to delší dobu. Byla to ode mě pitomost," řekl u soudu.

Oslava šedesátin nadřízeného

Jeden ze svědků při slyšení řekl, že sice neviděl samotný začátek konfliktu, ale když přiběhl na místo, spatřil Matouška, jak sedí u ležícího Beránka, řeže jej do krku a křičí, že mu uřízne hlavu.

"Myslím, že Beránek už byl po smrti. Vrhli jsme se s ostatními na Matouška a drželi jsme jej, než přijela policie. Mezi tím vyhrožoval podřezáním i nám," uvedl. Na dotaz, kde se vzal na pracovišti alkohol, jiný svědek odpověděl, že jejich vedoucí montér slavil šedesátiny a rozdával přípitky.

Soud Matouškovi také uložil povinnost podrobit se protialkoholnímu léčení. Musí rovněž zaplatit rodině své oběti odškodnění v celkové výši přes 670 tisíc korun. Rozsudek zatím není v právní moci, neboť obě strany si ponechaly lhůtu k vyjádření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků