Hlavní obsah
Matouš Bulíř a Pavel Kozák u Okresního soudu v Písku

Za urážlivé nápisy o Romech hrozí až tři roky vězení

Dva muži, které obžaloba viní, že loni umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu památníku v Letech u Písku, se v danou dobu pohybovali na místě činu. Podle pátečního jednání u píseckého soudu to prokázal signál z jejich mobilních telefonů.

Matouš Bulíř a Pavel Kozák u Okresního soudu v Písku
Za urážlivé nápisy o Romech hrozí až tři roky vězení

Matouš Bulíř a Pavel Kozák čelí obžalobě za popírání a schvalování genocidy. Hrozí jim vězení od šesti měsíců do tří let. U Let stál za 2. světové války romský koncentrační tábor.

Tabule s urážlivými nápisy objevili lidé v areálu památníku na přelomu května a června 2018. Na případ tehdy upozornil web Romea.cz, podle kterého byl na tabulích nápis: „Památník věnovaný historicky posledním pracujícím Romům na území České republiky“. Romea uvedla, že cedule na památník umístil nacionalistický spolek My proti všem.

Písecký státní zástupce Zbyněk Polívka podal na oba muže obžalobu letos v březnu. Případ se projednával už v září, ale soudce Martin Král jednání odročil na listopad kvůli analýze pohybu mobilních čísel obžalovaných.

Analytik potvrdil, že se obžalovaní v inkriminovanou dobu u Let u Písku pohybovali. Pohyb telefonů na jiných místech republiky vysvětlil možnou chybou v databázi. „Jedna konkrétní buňka obě telefonní čísla několikrát chytala v jednom místě, tedy v Letech u Písku, a to je směrodatné,“ řekl policejní analytik Jakub Homola.

Obžalovaní i u pátečního soudu vinu popírali. Písecký soud hlavní líčení opět odročil a nechá si zpracovat posudek forenzního biomechanika, který by mohl podle pohybu na kamerách u letenského areálu určit, zda šlo opravdu o oba obžalované. Ze záběrů totiž nelze identifikovat obličeje mužů, kteří na místě v danou chvíli byli.

Matouš Bulíř (uprostřed) a Pavel Kozák (vlevo) u Okresního soudu v Písku

Foto: Václav Pancer, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků