Hlavní obsah

Za ubodání bezdomovce si amnestovaný recidivista odsedí 12 let

Městský soud v Praze za únorovou vraždu bezdomovce uložil Miloši Svozilovi 12letý trest vězení. Na deset let mu navíc zakázal pobyt v Praze. Soudce hned na začátku úterního líčení musel vyhlásit přestávku, protože místo advokátky přišel již dvakrát amnestovaného obžalovaného zastupovat jen koncipient.

Za ubodání bezdomovce si amnestovaný recidivista odsedí 12 let

Svozil vyslechl rozsudek s pláčem, plakal i v průběhu své závěrečné řeči, které bylo stěží rozumět. „Já jsem se opravdu bránil. Lituju, že se to stalo. V životě bych neublížil ani mouše,“ omlouval se recidivista ve svém konečném proslovu.

Podle předsedy senátu Petra Nováka však byla Svozilova vina bezpečně prokázána. „Jeho tvrzení nekoresponduje s tím, co bylo objektivně zjištěno,“ uvedl soudce. Zdůraznil, že na vražedné zbrani byla zajištěna pouze DNA poškozeného a obžalovaného, přičemž doličný předmět byl nalezen na místech, kde se Svozil běžně pohyboval.

Odkázal se i na dobrozdání znalců, podle nichž byl poškozený zavražděn šesti bodnými ranami vedenými velkou silou do oblasti hrudníku, kdy vražedná čepel musela překonat čtyři vrstvy oděvu.

Obhájkyně i státní zástupkyně si ponechaly zákonnou lhůtu pro případné odvolání. Rozsudek tak zatím není pravomocný.

Trapný incident na začátku jednání

Úvod procesu s amnestovaným recidivistou Milošem Svozilem, který čelí obžalobě z vraždy, poznamenal trapný incident. Jeho obhájkyně Ludmila Lejnarová totiž k soudu místo sebe poslala koncipienta své advokátní kanceláře. To odporuje trestnímu řádu, který u činů, kde horní hranice trestu dosahuje pěti a více let vězení, jasně ukládá, že obžalovaný musí být zastupován advokátem.

Předseda senátu městského soudu Petr Novák musel ještě před vznesením obžaloby jednání přerušit a advokátce po jejím koncipientovi vzkázal, že pokud se k soudu okamžitě nedostaví, podá na ni kárný návrh k České advokátní komoře. Obhájkyně se k soudu dostavila se zpožděním.

Čtyřikrát nebo pětkrát mě udeřil do obličeje, tekla mi krev z nosu. Ležel jsem na zádech a nemohl se bránit.
obžalovaný

„Bodl jsem ho maximálně jednou nebo dvakrát,“ hájil se Svozil poté, co se skoro hodinovým zpožděním vyslechl obžalobu z vraždy. Jednal prý v sebeobraně, nůž mu nepatřil. Zavražděný muž ho prý ve rvačce bil do obličeje.

Hádka kvůli telefonu 

Svozil se ve své výpovědi k činu víceméně přiznal, i když se soud pokouší přesvědčit, že nešlo o vraždu, ale nutnou obranu. Slovenský bezdomovec ho prý surově napadl v hádce kvůli mobilnímu telefonu, který mu Svozil zpronevěřil. Oba muži byli silně opilí, podle znalců měli v krvi přes tři promile alkoholu.

Ráno jsem zjistil, že Dan nežije. Zaspal jsem to, měl jsem vypito.
svědek

„Čtyřikrát nebo pětkrát mě udeřil do obličeje, tekla mi krev z nosu. Ležel jsem na zádech a nemohl se bránit,“ uvedl Svozil. Nůž podle něj vytáhl poškozený a pak se o něj prali. „Jednou až dvakrát jsem ho bodnul,“ přiznal obžalovaný.

Jediný svědek, který by mohl soudu popsat, jak se věc odehrála, protože s poškozeným a obžalovaným celý večer popíjel nejprve víno a pak slivovici, bezdomovec Petr Žalud, údajně rozhodující část rvačky zaspal. Viděl sice, že Svozil v jednu chvíli vytáhl nůž, zbraň ale nedokázal popsat a také si údajně nevšiml, že by obžalovaný protivníka bodl.

Další svědky nelze dohledat

„Ráno jsem zjistil, že Dan nežije. Zaspal jsem to, měl jsem vypito,“ uvedl Žalud s tím, že neslyšel ani žádný výkřik, který by svědčil o zranění jeho známého. Policii v únoru vypověděl, že Svozila jako první udeřil poškozený, u soudu si už ale na podrobnosti nepamatoval.

Podle dalších svědků, jejichž výpovědi z přípravného řízení soudce většinou přečetl, protože někteří nemají trvalé bydliště a nelze je dohledat, měl Svozil mezi bezdomovci špatnou pověst, byl lakomý a kradl. Po činu z přístřešku ještě v noci odešel, policie ho však zadržela ráno opodál.

Dvakrát amnestován

Bezdomovec byl zavražděn v provizorní ubikaci poblíž pražské ulice Nad Pekařkou. Třiatřicetiletého Svozila policie zadržela opilého nedaleko místa činu.

Podle obžaloby se s obětí krátce předtím pohádal kvůli mobilnímu telefonu a poté na muže zaútočil kapesním nožem. Slováka měl šestkrát bodnout do hrudníku.

Svozil není u soudu žádným nováčkem. Devětkrát byl v minulosti odsouzen za krádež, jednou za loupež. V současné době si odpykává ve věznici Vinařice trest za podvod a k soudu ho vodí eskorta. Amnestován byl už dvakrát, jednou v roce 1998 prezidentem Václavem Havlem, podruhé letos Klausem.

V důsledku lednové amnestie odcházejícího prezidenta Václava Klause se dostalo na svobodu šest a půl tisíce vězňů, přes čtyři stovky z nich se obratem do vězení vrátily kvůli novým trestným činům. Klaus pardonoval také desetitisíce lidí s podmíněnými a alternativními tresty a zastavil stíhání v pěti stovkách případů, které se táhly déle než osm let.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků