Hlavní obsah
Valerij Prytoka (zleva), Oleg Kalašnikov a Semen Lembak u ústeckého krajského soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo

Za téměř dvanáct let starou vraždu potvrdil soud trest 13 let

Semen Lembak, který v roce 2003 zosnoval vraždu litoměřického podnikatele, si definitivně odpyká 13 let vězení. Rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem z roku 2013 ve středu potvrdil Vrchní soud v Praze a zamítl tak Lembakovo odvolání.

Valerij Prytoka (zleva), Oleg Kalašnikov a Semen Lembak u ústeckého krajského soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo
Za téměř dvanáct let starou vraždu potvrdil soud trest 13 let

„Máme za to, že účast obžalovaného Semena Lembaka na vraždě prokázána byla,” odmítl námitky obhajoby předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Podle něj byly důkazy provedeny dostatečně a není o Lembakově vině pochyb. Výše trestu je podle Vrchního soudu v pořádku.

„Trest se jeví poměrně mírným na to, o jakou trestnou činnost se jedná,” zakončil Lněnička odůvodnění verdiktu.

Podnikatel nechtěl platit výpalné

Lembak, v ČR naturalizovaný Ukrajinec, navedl v roce 2003 Valerije Prytoku, jednoho z šéfů ukrajinských zločineckých gangů v Česku, na nápad zlikvidovat třicetiletého ukrajinského podnikatele z Litoměřic Stepana Khymchuka. Khymchuk měl Lembakovi s Prytokou vadit tím, že na Litoměřicku zajišťoval práci ukrajinským dělníkům a nechtěl platit ukrajinské mafii. Mělo také hrozit, že by Khymchuk předal citlivé údaje policii.

Prytoka v průběhu líčení několikrát změnil výpověď a Lembak prostřednictvím svého obhájce tvrdil, že Prytoka tak jednal účelově. Vrchní soud ale označil Prytokovu výpověď na policii za věrohodnou. „Proč by Prytoka o Lembakovi nevypovídal pravdu, když větší část jeho výpovědi se ukázala jako pravdivá?” ptal se Lněnička. Další změny v Prytokově výpovědi označil za hloupé. Prytoka například tvrdil, že mluvil o jiném Semenu Lembakovi a podobně.

S Khymchukem se prý Lembak zná od dětství a neměl jedinou motivaci k jeho vraždě. Podle Lembakova obhájce neexistuje jediný důkaz, že by měl Lembak s vraždou cokoliv společného.

Deset tisíc dolarů za vraždu

Khymchuka rozstřílel samopalem vz. 61 před jeho domem v září 2003 Prytokou najatý ukrajinský vrah Oleg Kalašnikov. Odměnou mu mělo být deset tisíc dolarů. Na pachatele přišla policie až v roce 2010. Kalašnikov i Prytoka se k vraždě doznali.

Kalašnikov dostal v roce 2013 od ústeckého krajského soudu za vraždu 14 let vězení, Prytoku potrestal soud 13 lety a půl. Lembak za organizování vraždy obdržel 13 let, nicméně si následně stěžoval u Nejvyššího soudu (NS), že mu byl trest udělen v jeho nepřítomnosti. Stížnost NS vyslyšel a zrušil Lembakovi trest.

Lembak se ze středečního jednání omluvil ze zdravotních důvodů, odvolací soud nicméně přistoupil k jednání v jeho nepřítomnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků